| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. nowe regulacje dla podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego. Przedstawiamy skutki tych zmian.


PROBLEM

Kiedy i jak długo przedsiębiorcy kontynuujący działalność mogą zachować status podatnika zwolnionego podmiotowo z VAT w 2009 r.?

RADA

Przedsiębiorcy kontynuujący działalność w 2009 r. mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli w 2008 r. nie dokonali sprzedaży opodatkowanej w wysokości przekraczającej 50 000 zł. Zwolnienie będzie im przysługiwało do momentu przekroczenia w 2009 r. limitu 50 000 zł sprzedaży opodatkowanej.

UZASADNIENIE

Pierwszą grupą podatników, która może od 1 stycznia 2009 r. korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w 2008 r. kwoty 50 000 zł.

Należy zauważyć, że kwota limitu uprawniająca do korzystania ze zwolnienia dla podatników kontynuujących zwolnienie nie uległa zmianie (jest taka sama jak w roku poprzednim). Jednak w wyniku nowelizacji ustawy o VAT i uchylenia z dniem 1 stycznia 2009 r. ust. 8 w art. 113 kwota tego limitu ma również zastosowanie do sprzedaży realizowanej przez podatników wynagradzanych w formie prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi pośrednictwa.

Do końca 2008 r. limit uprawniający do zwolnienia podmiotowego dla tych podatników wynosił 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (z uwzględnieniem regulacji § 9 rozporządzenia w sprawie VAT). Od 1 stycznia 2009 r. podatnicy ci będą liczyli kwotę limitu, sumując kwoty otrzymanych prowizji. Oznacza to, że w 2009 r. ze zwolnienia podmiotowego będzie mogła skorzystać większa liczba podatników wynagradzanych w formie prowizji.

PRZYKŁAD

Firma Alfa rozpoczęła w 2008 r. w listopadzie dostawę towaru i świadczenie usług pośrednictwa wynagradzanych prowizyjnie. Do końca 2008 r. korzystała ze zwolnienia podmiotowego z VAT na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów. W celu ustalania kwoty limitu sumowała wartości otrzymanych prowizji i mnożyła je przez 30. W 2009 r. firma Alfa będzie ustalać kwotę limitu, sumując kwoty uzyskane ze sprzedaży opodatkowanej oraz kwoty uzyskane z tytułu otrzymanych prowizji. Alfa będzie korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r. do momentu, w którym łączna wartość sprzedaży (w tym również z uzyskanej prowizji) przekroczy kwotę 50 000 zł.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2009 r. ze zwolnienia podmiotowego z VAT mogą korzystać przedsiębiorcy kontynuujący działalność, którzy:

• zachowali prawo do zwolnienia podmiotowego do końca 2008 r. na zasadach obowiązujących w tym czasie,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK