| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. nowe regulacje dla podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego. Przedstawiamy skutki tych zmian.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2009 r. ponowny wybór zwolnienia możliwy jest po upływie 1 roku, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił lub zrezygnował z prawa do zwolnienia, a nie - jak poprzednio - po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca jego utraty lub rezygnacji.

Podatnik, który zamierza ponownie skorzystać ze zwolnienia, powinien złożyć zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R.

PROBLEM

Jaką ewidencję powinni prowadzić podatnicy zwolnieni z VAT w celu kontroli wartości uzyskanej sprzedaży?

RADA

Podatnicy zwolnieni podmiotowo powinni prowadzić ewidencję sprzedaży w celu ustalenia kwoty limitu uprawniającej do zwolnienia.

UZASADNIENIE

Podatnicy zwolnieni podmiotowo muszą prowadzić ewidencję sprzedaży tak, aby być w stanie określić moment przekroczenia limitu sprzedaży uprawniającego ich do zwolnienia (art. 109 ust. 1). Wartość sprzedaży powinna być zaewidencjonowana za każdy dzień i nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Do końca listopada 2008 r. sankcją za brak prowadzenia ewidencji lub prowadzenie jej w sposób nierzetelny było oszacowanie wartości sprzedaży, utrata prawa do odliczenia oraz obowiązek zapłaty VAT według stawki 22%. Tak stanowił art. 109 ust. 2 w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją ustawy o VAT.

W wyniku nowelizacji od 1 grudnia 2008 r., w przypadku stwierdzenia braku ewidencji sprzedaży lub prowadzenia jej w sposób nierzetelny, organ podatkowy:

• ustali wartość sprzedaży w drodze oszacowania tylko wtedy, gdy brak jest możliwości ustalenia wartości sprzedaży na podstawie posiadanych przez podatnika dokumentów,

• ustali wartość sprzedaży z uwzględnieniem odliczenia VAT naliczonego (przepis nie przewiduje już utraty prawa do odliczenia VAT naliczonego),

• zastosuje stawki podatku właściwe dla przedmiotu opodatkowania (a więc również niższe niż 22%), z wyjątkiem przypadku, gdy nie będzie można określić, co było przedmiotem opodatkowania - wówczas będzie obowiązywała stawka 22%.

Istotna zmiana została wprowadzona również odnośnie do zaniżania wartości sprzedaży w transakcjach pomiędzy tzw. podmiotami powiązanymi. Do końca 2008 r. sankcją za manipulowanie cenami w celu obniżenia VAT należnego jest utrata prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT wstecz od początku roku.

Według brzmienia przepisu art. 113 ust. 12 obowiązującego od 1 stycznia 2009 r. podatnik w takiej sytuacji utraci prawo do zwolnienia dopiero z dniem przekroczenia kwoty limitu sprzedaży uprawniającej do zwolnienia. Przy czym wartość tego limitu zostanie ustalona przez organ podatkowy na podstawie cen rynkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »