| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. nowe regulacje dla podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego. Przedstawiamy skutki tych zmian.

a) sprzedaż opodatkowana:

  - działalność handlowa - 26 000 zł,

  - eksport towarów - 10 000 zł,

  - wynajem lokali na cele użytkowe - 5000 zł,

b) sprzedaż zwolniona: wynajem lokali na cele mieszkaniowe - 18 000 zł.

Łączna wartość sprzedaży - 59 000 zł.

Spółka ustala wartość sprzedaży uprawniającą do zwolnienia, sumując tylko wartość sprzedaży opodatkowanej (26 000 zł + 10 000 zł + 5000 zł) = 41 000 zł. Spółka może więc nadal korzystać ze zwolnienia z VAT w 2009 r., ponieważ jej obrót z działalności opodatkowanej wyniósł w 2008 r. tylko 41 000 zł.

Przedstawione zasady określania kwoty sprzedaży uprawniającej do zwolnienia podmiotowego nie uległy zmianie od 1 stycznia 2009 r. Należy jednak pamiętać, że przy ustalaniu prawa do zwolnienia podatnik powinien uwzględnić wprowadzone od 1 grudnia 2008 r. zmiany w ustawie o VAT. Polegają one na:

• uznaniu, że ustanowienie użytkowania wieczystego i zbycie tego prawa jest dostawą towarów,

• rozszerzeniu definicji eksportu towarów o czynności nieodpłatne,

• zmianach w definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dotyczy nowej definicji dostawy do magazynów konsygnacyjnych).

Obliczając kwotę limitu uprawniającego do zwolnienia w 2009 r., podatnik powinien uwzględnić wszystkie ww. czynności.

Jeżeli podatnik utraci lub zrezygnuje z prawa do zwolnienia, powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Jeżeli jest już zarejestrowany jako podatnik zwolniony - powinien złożyć aktualizację VAT-R. Od momentu utraty prawa do zwolnienia lub od momentu rezygnacji z tego prawa jest obowiązany rozliczać VAT należny.

PROBLEM

Jak określić kwotę limitu uprawniającą do zwolnienia podmiotowego w VAT przy rozpoczęciu wykonywania działalności gospodarczej w 2009 r.?

RADA

Podatnicy rozpoczynający działalność w 2009 r. obowiązującą ich kwotę limitu ustalają w proporcji do okresu prowadzonej działalności.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w 2009 r. mogą również skorzystać z prawa do zwolnienia podmiotowego. W tym przypadku każdy przedsiębiorca musi sam wyliczyć graniczną kwotę limitu, której przekroczenie pozbawi go prawa do tego zwolnienia.

Podatnikom tym przysługuje bowiem kwota limitu proporcjonalna do okresu prowadzonej działalności gospodarczej (art. 113 ust. 9 ustawy). Wysokość kwoty limitu będzie zatem zależna od okresu prowadzonej przez podatnika działalności. W związku ze zmianą redakcyjną treści art. 113 mogą powstać wątpliwości, w jaki sposób podatnik powinien ustalić wartość limitu, tj. czy powinien obliczyć wartość limitu od dnia rozpoczęcia działalności, czy też od dnia, w którym dokonał pierwszej sprzedaży. Przed zmianą przepisów limit należało ustalać proporcjonalnie do okresu prowadzonej sprzedaży. Po zmianie limit należy ustalać proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności. Jest to rozwiązanie korzystniejsze dla podatnika. Rozpoczęcie działalności nie jest bowiem równoznaczne z rozpoczęciem sprzedaży. Pierwsza sprzedaż może u podatnika wystąpić po jakimś czasie od rozpoczęcia działalności.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK