| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. nowe regulacje dla podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego. Przedstawiamy skutki tych zmian.

• nie przekroczą w trakcie 2009 r. kwoty obrotu z działalności opodatkowanej w wysokości 50 000 zł (dotyczy to również kwot prowizji lub wynagrodzenia o podobnym charakterze).

Przekroczenie kwoty limitu w trakcie 2009 r. spowoduje utratę prawa do zwolnienia. Podatnik będzie zobowiązany płacić VAT od momentu, w którym przekroczy kwotę limitu (opodatkowaniu podlega nadwyżka wartości sprzedaży ponad kwotę limitu).

PROBLEM

Jak liczyć kwotę sprzedaży uprawniającą do zachowania statusu podatnika zwolnionego podmiotowo z VAT w 2009 r.?

RADA

Kwotę limitu stanowi suma kwot uzyskanych ze sprzedaży opodatkowanej. Szczegółowe zasady ustalania kwoty limitu zostały podane w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kwotę limitu stanowi suma kwot uzyskanych ze sprzedaży opodatkowanej. Do limitu nie należy wliczać:

• kwoty VAT. Przepis, zgodnie z którym do kwoty limitu nie należy wliczać kwoty podatku, ma zastosowanie tylko do podatników, którzy np. rozliczają VAT należny w 2008 r., ale decydują się w kolejnym roku skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Natomiast podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT w 2008 r. dokonują sprzedaży bez naliczania kwoty VAT, zatem przy obliczaniu wartości limitu uwzględniają całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży. W ich przypadku sprzedaż netto jest bowiem równa sprzedaży brutto;

• wartości sprzedaży towarów i usług zaliczanych do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji;

• wartości sprzedaży zwolnionej z VAT;

• importu towarów, importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca (nie wpływają one na prawo do zwolnienia podmiotowego, ponieważ nie są traktowane jako sprzedaż);

• wartości sprzedaży produktów rolnych, uzyskanej ze sprzedaży przez rolnika ryczałtowego, zwolnionej z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 - jeżeli rolnik ten prowadzi również działalność inną niż rolnicza.

Z analizy przedstawionych regulacji wynika zatem, że wartości czynności podlegających opodatkowaniu VAT z innych tytułów niż ich sprzedaż nie należy uwzględniać przy określaniu kwoty limitu uprawniającej do omawianego zwolnienia.

PRZYKŁAD

Spółka prowadzi działalność handlową. Jest też właścicielem budynku mieszkalnego, w którym wynajmuje lokale zarówno na cele mieszkaniowe, jak i użytkowe. Dokonuje również eksportu towarów. Roczny obrót za 2008 r. kształtował się następująco:

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »