| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak skorzystać z kredytu podatkowego

Jak skorzystać z kredytu podatkowego

Do końca stycznia podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z kredytu podatkowego.


Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą skorzystać z tego zwolnienia, zawiadamiając urząd skarbowy w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego (u podatników mających kalendarzowy rok podatkowy będzie to 20 stycznia). Kredyt podatkowy przysługuje tylko w jednym roku podatkowym. Przedstawiamy korzyści i warunki skorzystania z tego zwolnienia.

Podatnicy, którym przysługuje kredyt podatkowy, w rocznym zeznaniu za rok podatkowy wykazują dochód (poniesioną stratę) z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zwolnieni są natomiast z obowiązku opłacania zaliczek (opłacania ryczałtu). Dochód z działalności osiągnięty w roku korzystania z kredytu podatkowego należy rozliczyć w zeznaniach podatkowych składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia, w wysokości 20% tego dochodu w każdym z tych lat.

PRZYKŁAD

Firma rozpoczęła działalność w lutym 2008 r. W trakcie 2008 r. osiągnęła dochód w wysokości 100 tys. zł. Do końca stycznia 2009 r. złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie o korzystaniu z kredytu podatkowego. Firma nie będzie musiała do końca 2009 r. opłacać zaliczek na podatek. Uzyskany w tym roku dochód wykaże w zeznaniu podatkowym za 2008 r., ale nie zapłaci podatku. Dochód ten doliczy do dochodów osiąganych w kolejnych pięciu latach po 20 tys. zł dochodu w każdym z lat.

Kredyt podatkowy został uregulowany w trzech ustawach dochodowych: ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Korzystanie ze zwolnienia zostało obwarowane licznymi warunkami i łatwo je utracić. Podatnik musi liczyć się więc z ryzykiem utraty prawa do niego i w konsekwencji - zapłacenia zaległych zaliczek z odsetkami.

Ze zwolnienia może skorzystać tylko podatnik spełniający wszystkie następujące warunki:

• w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia osiągał średniomiesięczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej przynajmniej w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwoty 1 tys. euro,

• od rozpoczęcia prowadzenia działalności do pierwszego dnia roku podatkowego, w którym rozpoczyna korzystanie ze zwolnienia, był małym przedsiębiorcą w myśl przepisów o działalności gospodarczej,

• w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia zatrudniał, na podstawie umowy o pracę, w każdym miesiącu co najmniej 5 osób w przeliczeniu na pełne etaty,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK