| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Uproszczone zaliczki na PIT trzeba zgłosić

Uproszczone zaliczki na PIT trzeba zgłosić

Możliwe jest wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Warto z niej skorzystać, gdy w przyszłym roku nasza działalność gospodarcza przyniesie dochody wyższe niż w latach poprzednich.


Koniec roku to czas, w którym każdy powoli zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu podatku. Warto rozważyć także, w jakiej formie rozliczać się również w przyszłym roku. Może bowiem okazać się, że zmiana formy opodatkowania naszych dochodów będzie opłacalna. Jednym z wariantów może być wybór dokonywania płatności zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Skorzystać z niej mogą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Mogą one dokonywać wpłat zaliczek miesięcznych w ciągu roku podatkowego w formie uproszczonej w wysokości 1/12 kwoty podatku obliczonej według skali obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego z zeznaniu rocznym złożonym:

• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo

• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata, w sytuacji gdy podatnik w poprzednim roku nie wykazał dochodu lub jego dochód z działalności gospodarczej nie przekroczył kwoty 2790 zł.

Jeśli także i w tym roku podatnik nie osiągnął dochodu przekraczającego wspomnianą wyżej wartość, wpłaty zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej nie będą możliwe.

Warto zaznaczyć, że podatnicy rozliczający się według stawki liniowej także mają możliwość dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej przy zastosowaniu stawki 19 proc.

W celu skorzystania z uproszczonej formy uiszczania zaliczek podatnik zobowiązany jest do 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy ma zamiar z niej skorzystać, pisemnie zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy. Zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wpłaty zaliczki grudniowej należy dokonać do 20 grudnia roku podatkowego. Do 30 kwietnia następnego roku natomiast konieczne jest złożenie zeznania rocznego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty).

Konieczne jest zwrócić uwagę, że jeżeli podatnik nie chce rezygnować ze stosowania tej formy zapłaty zaliczek, nie ma konieczności corocznego zawiadamiania organu podatkowego o jej wyborze. Zgodnie bowiem z treścią art. 44 ust. 6d ustawy o PIT, zawiadomienie to dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek. Należy jednak zaznaczyć, iż w świetle art. 44 ust. 6c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik, który złożył zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy zapłaty zaliczek, obowiązany jest stosować ją przez cały rok podatkowy. Jeśli zatem dojdziemy do wniosku, że od nowego roku nie chcemy już korzystać z uproszczonej formy wpłacania zaliczek, także do 20 lutego konieczne będzie zawiadomienie naczelnika urzędu o rezygnacji z rozliczania podatku w tej formie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK