REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbycie akcji w celu umorzenia nie jest przychodem

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku zbycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia po stronie akcjonariusza, którego akcje są umarzane, nie powstaje przychód do opodatkowania.

Spółka komandytowo-akcyjna jest obecnie jednym z częściej używanych instrumentów wspólnego prowadzenia działalności przez kilka podmiotów, a w szczególności osób fizycznych. W pewnych przypadkach pożądanym rozwiązaniem biznesowym może być umorzenie całości lub części akcji jednego z akcjonariuszy bez wynagrodzenia. Nie następuje w takim przypadku zmniejszenie funduszy własnych spółki przy jednoczesnej zmianie składu bądź parytetu akcjonariuszy. Istotna staje się natomiast kwestia ewentualnego opodatkowania podatkiem dochodowym akcjonariusza, którego akcje są umarzane.

REKLAMA

Zdaniem mec. Piotra Andrzejaka, radcy prawnego i doradcy podatkowego w zespole podatkowym Kancelarii Sołtysiński, Kawecki i Szlęzak, w przypadku umorzenia bez wynagrodzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, należących do akcjonariusza będącego osobą fizyczną, nie powstaje po jego stronie dochód podlegający opodatkowaniu PIT.

Umorzenie bez wynagrodzenia

REKLAMA

Spółka komandytowo-akcyjna jest regulowana przepisami kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Mecenas Sławomir Łuczak, partner w zespole podatkowym Kancelarii Sołtysiński, Kawecki i Szlęzak wskazuje, że spółka komandytowo-akcyjna jest handlową spółką osobową, przy czym w zakresie jej funkcjonowania odpowiednie zastosowanie znajdują niektóre przepisy dotyczące spółki akcyjnej. Chodzi tu w szczególności o regulacje dotyczące akcji, kapitału zakładowego czy też wkładów akcjonariuszy.

Akcje spółki komandytowo-akcyjnej mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi: za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać m.in. podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W rezultacie, za zgodą akcjonariusza dopuszczalne jest umorzenie akcji tego akcjonariusza bez wynagrodzenia w trybie wykupu akcji przez spółkę w celu ich umorzenia - mówi Sławomir Łuczak.

Ustawa o PIT w art. 24 ust. 5 wskazuje jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia akcji oraz dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia.

Ponieważ spółka komandytowo-akcyjna nie posiada osobowości prawnej, przepis ten nie znajduje zastosowania do dochodów osiąganych ze zbycia akcji w tej spółce w celu ich umorzenia - podkreśla Piotr Andrzejak.

REKLAMA

Sławomir Łuczak wyjaśnia, że na podstawie art. 8 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną określa się proporcjonalnie do prawa wspólnika w udziale w zysku. Zasadę proporcji stosuje się także w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz straty u każdego wspólnika. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

- Jeżeli podatnik uzyska przychody z tytułu udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej, ma prawo do opodatkowania takich przychodów w sposób określony w art. 30c ustawy o PIT, a zatem jako dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej z zastosowaniem liniowej stawki podatku - mówi Sławomir Łuczak. W ocenie eksperta przychody osiągane przez wspólnika z uczestnictwa w spółce osobowej w tym wypadku nie mogą być kwalifikowane jako dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, lecz należy je klasyfikować jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przychody z kapitałów pieniężnych

Z kolei, w świetle art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Jak zauważa Piotr Andrzejak, akcje są papierami wartościowymi, zarówno w jednolitej opinii doktryny prawa cywilnego, jak i na gruncie ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

- Ponieważ do spółki komandytowo-akcyjnej odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy regulujące funkcjonowanie spółki akcyjnej, należy stwierdzić, że akcje w spółce komandytowo-akcyjnej są papierami wartościowymi. Zasadniczo zatem przychody ze zbycia akcji w tej spółce w celu ich umorzenia należałoby kwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych - wskazuje Piotr Andrzejak.

Sławomir Łuczak zwraca jednak uwagę, że dla ustalenia istnienia przychodu z kapitałów pieniężnych znaczenie ma nie faktyczne otrzymanie dochodu, lecz okoliczność, w której określona kwota czy świadczenie jest podatnikowi należne z uwagi na odpłatny charakter zbycia akcji.

- W sytuacji gdy zbycie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej następuje za zgodą akcjonariusza bez wynagrodzenia, po stronie spółki nie powstaje obowiązek zapłaty wynagrodzenia na rzecz akcjonariusza w żadnym terminie - podkreśla Sławomir Łuczak. Dodaje, że akcjonariusz taki nie ma zatem roszczenia o zapłatę wynagrodzenia i nie uzyska przysporzenia majątkowego będącego ekwiwalentem posiadanych wcześniej akcji.

- W efekcie po stronie takiego akcjonariusza nie powstaje przychód należny w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT - twierdzi Sławomir Łuczak.

Brak przychodu do opodatkowania

Zdaniem Piotra Andrzejak, w takiej sytuacji nie powstanie także przychód z tzw. innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ustawy o PIT. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

- W przypadku zbycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia akcjonariusz nie otrzymuje ani nie są stawiane do jego dyspozycji jakiekolwiek środki pieniężne lub inne świadczenia.

Nie powstaje zatem po jego stronie ani przychód należny, ani faktycznie nie otrzymuje on żadnego świadczenia wynikającego ze zbycia akcji w celu ich umorzenia - podsumowuje Piotr Andrzejak.

Ważne

W przypadku zbycia przez akcjonariusza akcji spółce komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia nie otrzyma on żadnego świadczenia i nie powstanie po jego stronie przychód należny ani przychód otrzymany w rozumieniu odpowiednio art. 17 ust. 1 pkt 6 oraz art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. W rezultacie akcjonariusz nie będzie obowiązany do wykazywania zbycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia w rozliczeniach podatkowych roku, w którym takie zbycie nastąpi. Stanowisko to jest zgodne m.in. z opinią dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 października 2008 r. (IP-PB1-415-917/08-2/AŻ)

Spółka komandytowo-akcyjna

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową prawa handlowego, której celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie dwóch kategorii wspólników: co najmniej jednego wspólnika, który wobec wierzycieli za zobowiązania spółki odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz) i co najmniej jednego wspólnika będącego akcjonariuszem, który nie odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

•  Art. 8, art. 9a ust. 3, art. 24 ust. 5, art. 11 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA