| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jesteśmy małżeństwem ponad 10 lat. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. Z mężem mamy umowę o rozdzielności majątkowej. W styczniu 2006 r. zarejestrowałam działalność gospodarczą i mąż przekazał na mój rachunek bankowy kwotę 180 000 zł na zakup karczmy. Obecnie mam kontrolę w firmie i kontrolujący uważają, że otrzymałam dochód z nieujawnionych źródeł, od którego będę musiała zapłacić podatek według stawki 75%. Czy kontrolujący mają rację?


RADA

Otrzymana przez Panią od męża kwota na zakup karczmy powinna zostać odpowiednio udokumentowana w momencie przekazania. Umowa darowizny od małżonka, z którym zawarto umowę o rozdzielności majątkowej, podlegała w 2006 r. opodatkowaniu podatkiem od spadków darowizn. Pożyczka od małżonka podlegała w 2006 r. opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli jednak w trakcie toczącej się kontroli podatkowej jako źródło otrzymanych pieniędzy poda Pani darowiznę, a podatek z tego tytułu nie został zapłacony, to podatek będzie wynosił 20%. Nie podlegają jednak opodatkowaniu kwoty stanowiące składnik majątku wspólnego, który został osiągnięty przed zawarciem umowy o rozdzielności, a są przekazywane w ramach podziału majątku wynikającego z tej umowy. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W opisanym w pytaniu stanie faktycznym należy przede wszystkim ustalić, czym w praktyce była kwota otrzymana przez Panią od małżonka. Od tego bowiem zależy, czy i w jaki sposób powinna ona zostać opodatkowana.

Stawka podatku od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 75% dochodu (art. 30 ust. 1 pkt 7 updof). Przepis ten nie znajdzie jednak zastosowania, jeżeli przyjmiemy, że dokonana między Panią i mężem czynność podlegała przepisom podatku od spadków i darowizn. Taka możliwość wynika z faktu, że opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają m.in.:

• przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej,

• przychody z gospodarki leśnej w myśl ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia,

• przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Podsumowując, jeżeli osiągane przychody podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, to nie stosuje się do nich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli otrzymaną przez Panią kwotę od małżonka, z którym zawarła Pani umowę o rozdzielności majątkowej, uznamy za darowiznę, to co do zasady podlega ona opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym (w tym podatkiem od przychodów z nieujawnionych źródeł według stawki 75%). Sposób rozliczenia podatku od darowizny między małżonkami zależy od momentu, kiedy darowizna została ustanowiona.

W 2006 r., kiedy nastąpiło przekazanie dla Pani pieniędzy przez małżonka, z którym ma Pani rozdzielność majątkową, darowizna pomiędzy osobami zaliczanymi do pierwszej grupy podatkowej była opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn od nadwyżki ponad kwotę 9637 zł. Należny podatek był obliczany według poniższej skali:

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »