| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jesteśmy małżeństwem ponad 10 lat. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. Z mężem mamy umowę o rozdzielności majątkowej. W styczniu 2006 r. zarejestrowałam działalność gospodarczą i mąż przekazał na mój rachunek bankowy kwotę 180 000 zł na zakup karczmy. Obecnie mam kontrolę w firmie i kontrolujący uważają, że otrzymałam dochód z nieujawnionych źródeł, od którego będę musiała zapłacić podatek według stawki 75%. Czy kontrolujący mają rację?

Na podstawie art. 43 kodeksu oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

Jeżeli kwota przekazana przez męża wynikałaby z podziału wspólnego majątku osiągniętego w trakcie trwania małżeństwa przed zawarciem umowy o rozdzielności majątkowej, nie byłaby dla Pani ani darowizną, ani pożyczką. Kwota ta stanowiłaby część majątku należącego także do Pani i w związku z tym nie mogłaby stanowić żadnego dochodu (w tym nieujawnionego). Zatem w ogóle nie podlegałaby opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

PRZYKŁAD

Państwo Nowak są małżeństwem od 1996 r. W 2005 r. zawarli umowę o rozdzielności majątkowej. W trakcie trwania małżeństwa do czasu zawarcia umowy o rozdzielności majątek wspólny małżonków (wynikający też z dochodów z działalności gospodarczej męża) uzyskał wartość 2 000 000 zł. W 2006 r. małżonek przekazał na rachunek bankowy żony kwotę 180 000 zł. Kwota ta stanowiła składnik majątku wspólnego (a zatem zarówno małżonka, jak i małżonki) uzyskanego przed zawarciem umowy o rozdzielności majątkowej i jej przekazanie wynikało z wykonania podziału wspólnego majątku. W związku z tym kwota ta nie jest darowizną, ani tym bardziej nie może być pożyczką. Nie można bowiem darować ani pożyczyć czegoś, co stanowi majątek obdarowanego czy pożyczkobiorcy. Wobec powyższego kwota 180 000 zł w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

• art. 14 ust. 2 pkt 8, ust. 3 pkt 1, art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

• art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629

• art. 7 ust. 1 pkt 4, ust. 5, art. 9 pkt 10 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 43 § 1, art. 47 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. Nr 9, poz. 59; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1378

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie prawa podatkowego

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »