| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jesteśmy małżeństwem ponad 10 lat. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. Z mężem mamy umowę o rozdzielności majątkowej. W styczniu 2006 r. zarejestrowałam działalność gospodarczą i mąż przekazał na mój rachunek bankowy kwotę 180 000 zł na zakup karczmy. Obecnie mam kontrolę w firmie i kontrolujący uważają, że otrzymałam dochód z nieujawnionych źródeł, od którego będę musiała zapłacić podatek według stawki 75%. Czy kontrolujący mają rację?

PRZYKŁAD

Pani Nowak w 2006 r. otrzymała darowiznę w kwocie 180 000 zł od małżonka, z którym nie ma wspólnego majątku. Kwota wolna od podatku wynosiła 9637 zł. Podstawa opodatkowania wyniosła: 180 000 zł - 9637 zł = 170 363 zł. Należny podatek wyniósł: 822,20 zł + [(170 363 zł - 20 556 zł) x 7%] = 11 308,69 zł.

Niestety, jeżeli zdecyduje się Pani powołać w trakcie trwającej kontroli, że otrzymana od męża kwota była darowizną, a podatek należny od tej czynności nie został wcześniej zapłacony, znajdzie zastosowanie przepis art. 15 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nim:

Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy podlega opodatkowaniu według stawki 20%, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej, w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, na okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.

W praktyce oznacza to, że z uwagi na fakt, iż prawdopodobnie powoływałaby się Pani na taką darowiznę dopiero w trakcie kontroli podatkowej, a podatek nie został zapłacony, to powinna Pani z tego tytułu zapłacić podatek w wysokości 20%.

Od 1 stycznia 2007 r. darowizna otrzymana od małżonka jest zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Aby móc skorzystać ze zwolnienia, należy zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej darowizny. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

• wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza 9637 zł, lub

• nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Darowizna pieniężna - kiedy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł - powinna być przekazana na rachunek bankowy obdarowanego albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »