| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jesteśmy małżeństwem ponad 10 lat. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. Z mężem mamy umowę o rozdzielności majątkowej. W styczniu 2006 r. zarejestrowałam działalność gospodarczą i mąż przekazał na mój rachunek bankowy kwotę 180 000 zł na zakup karczmy. Obecnie mam kontrolę w firmie i kontrolujący uważają, że otrzymałam dochód z nieujawnionych źródeł, od którego będę musiała zapłacić podatek według stawki 75%. Czy kontrolujący mają rację?

PRZYKŁAD

Pani Nowak w 2006 r. otrzymała darowiznę w kwocie 180 000 zł od małżonka, z którym nie ma wspólnego majątku. Kwota wolna od podatku wynosiła 9637 zł. Podstawa opodatkowania wyniosła: 180 000 zł - 9637 zł = 170 363 zł. Należny podatek wyniósł: 822,20 zł + [(170 363 zł - 20 556 zł) x 7%] = 11 308,69 zł.

Niestety, jeżeli zdecyduje się Pani powołać w trakcie trwającej kontroli, że otrzymana od męża kwota była darowizną, a podatek należny od tej czynności nie został wcześniej zapłacony, znajdzie zastosowanie przepis art. 15 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nim:

Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy podlega opodatkowaniu według stawki 20%, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej, w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, na okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.

W praktyce oznacza to, że z uwagi na fakt, iż prawdopodobnie powoływałaby się Pani na taką darowiznę dopiero w trakcie kontroli podatkowej, a podatek nie został zapłacony, to powinna Pani z tego tytułu zapłacić podatek w wysokości 20%.

Od 1 stycznia 2007 r. darowizna otrzymana od małżonka jest zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Aby móc skorzystać ze zwolnienia, należy zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej darowizny. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

• wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza 9637 zł, lub

• nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Darowizna pieniężna - kiedy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł - powinna być przekazana na rachunek bankowy obdarowanego albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK