| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć likwidację działalności

Jak rozliczyć likwidację działalności

Przedsiębiorca, który likwiduje swoją działalność gospodarczą, oprócz uregulowania zobowiązań wobec kontrahentów musi także rozliczyć swoje zobowiązania wobec fiskusa.

W związku z likwidacją prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, płaconego na zasadach ogólnych, muszą sporządzić spis z natury. W spisie tym nie uwzględnia się jednak środków trwałych. Zatem sprzedaż środków trwałych nawet już po zakończeniu działalności gospodarczej powoduje powstanie przychodu. Przychodu nie ustala się jednak, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, a dniem ich odpłatnego zbycia minęło sześć lat lub gdy sprzedawane są nieruchomości mieszkalne wykorzystywane na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód nie wystąpi, jeśli podatnik przeznaczy uzyskane środki na cele prywatne lub nieodpłatnie je przekaże. Zatem, jak z tego wynika, darowizna jest bardziej korzystna dla podatnika niż odsprzedaż środków trwałych.

Jeśli chodzi natomiast o VAT, korzystniejsza jest sprzedaż środków trwałych przed likwidacją działalności, gdyż wtedy ciężar ekonomiczny VAT będzie ponosił nabywca. W przypadku darowizny to podatnik oblicza bowiem podatek należny, który staje się dla niego ciężarem podatkowym.

MAGDALENA MAJKOWSKA

ekspert GP

 

Not. EC

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK