| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Firma, która inwestuje w rozwój technologiczny, może na tym skorzystać podatkowo. Zarówno małe firmy osób fizycznych, jak i te opodatkowane jako osoby prawne mogą skorzystać z ulgi na nowe technologie. Pozwala ona odliczyć wydatki poniesione na ich nabycie od podstawy opodatkowania.


Wprowadzona przez ustawodawcę od 2006 roku tzw. ulga innowacyjna na nowe technologie polega na tym, że pozwala podatnikowi odliczyć od podstawy obliczenia podatku (opodatkowania) wydatki poniesione na nabycie nowych technologii. Taki wydatek to nie tylko inwestycja w rozwój firmy, ale także opłacalne podatkowo odliczenie.

Ustawodawca wprowadził ulgę innowacyjną zarówno do ustawy o PIT, jak i CIT. Jej zasady są w obu przypadkach analogiczne, ale ściśle określone. Przede wszystkim przepisy określają, co jest nową technologią. Zgodnie z przepisami jest to wiedza technologiczna w postaci wartości niematerialnych i prawnych. W szczególności będą to wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług. Jednak dla skorzystania z ulgi istotne będzie to, że technologia nie może być stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich pięć lat. Musi to potwierdzać opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki. Nabyciem nowej technologii może być nie tylko ich zakup. Prawo do odliczenia będzie przysługiwało także, gdy nabycie praw do wiedzy technologicznej nastąpiło w drodze umowy o ich przeniesienie oraz korzystanie z tych praw.

Prawo do odliczeń przysługuje podatnikowi uzyskującemu przychody z działalności gospodarczej. Przy czym kwota odliczeń nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z tego źródła. Należy jednak pamiętać, że prawo do odliczeń nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. Ustawodawca określił też przypadki, kiedy podatnik traci prawo do odliczania ulgi.

Podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii. Jest to kwota uwzględniona w wartości początkowej, w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji, lub w roku następującym po tym roku. Dodatkowo odliczenie dotyczy tej części, co do której wydatek nie został zwrócony podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jeżeli podatnik dokona przedpłat (zadatków) na poczet wydatków na nabycie nowej technologii w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadził ją do ewidencji, uznaje się je za poniesione w roku jej wprowadzenia do tej ewidencji. Odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogą przekroczyć 50 proc. kwoty ustalonych w powyższy sposób.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK