| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatek można płacić w ratach lub odroczyć

Podatek można płacić w ratach lub odroczyć

Przedsiębiorca, który nie ma środków, aby zapłacić należny podatek w terminie, może starać się o odroczenie płatności lub rozłożenie podatku na raty. W tym celu musi złożyć do organu podatkowego wniosek i odpowiednio go umotywować.


Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują możliwość odraczania terminu zapłaty podatku lub rozłożenia tej płatności na raty. Skorzystanie z tego udogodnienia jest możliwe, gdy spełnione są trzy warunki:

• istnieje zobowiązanie podatkowe,

• podatnik złożył organowi podatkowemu stosowny wniosek,

• organ podatkowy ustalił, że podatnik ma ważny interes w odroczeniu terminu zapłaty podatku lub rozłożeniu tej płatności na raty, bądź też przemawia za tym interes publiczny.

Odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie płatności na raty może dotyczyć także zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub samych odsetek należnych od niezapłaconych zgodnie z przepisami zaliczek na podatek.

Ważne!

Przedsiębiorca, składając wniosek do organu podatkowego o odroczenie terminu płatności zobowiązania podatkowego lub rozłożenia płatności na raty, może podać czas, na jaki chciałby przesunąć termin płatności, lub liczbę i wysokość rat podatku

Przedsiębiorca może zgłosić wniosek alternatywny - o odroczenie terminu zapłaty podatku albo o rozłożenie podatku na raty. Jednocześnie może podać czas, na jaki chciałby przesunąć termin płatności, liczbę i wysokość rat podatku. We wniosku może też podać, który człon tej alternatywy jest przez niego preferowany. Chociaż sugestie te nie są dla organu podatkowego wiążące, to wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku nie powinien prowadzić do wydania decyzji o rozłożeniu płatności na raty i odwrotnie. Przy rozstrzyganiu sprawy organ powinien bowiem brać pod uwagę motywy przedstawione przez składającego wniosek, a także jego realne możliwości zapłaty.

Jeżeli organ podatkowy podejmie decyzję o odroczeniu terminu zapłaty podatku, musi określić nowy termin płatności. Nie jest możliwe odroczenie bezterminowe. Podobnie jest w przypadku rozłożenia zapłaty na raty. Nowym terminem płatności jest dzień, w którym - zgodnie z decyzją organu podatkowego - powinna nastąpić zapłata odroczonego podatku lub poszczególnych rat.

Odroczenia terminu płatności dokonuje się pod warunkiem zawieszającym. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca nie zapłaci do odroczonego terminu włącznie podatku bądź raty podatku, to terminem płatności staje się termin pierwotny, wynikający z decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego lub z przepisów prawa. Jest to ważne w zakresie liczby dni, za które nalicza się odsetki za zwłokę. Podobna zasada obowiązuje w przypadku niewywiązywania się przedsiębiorcy z zapłaty rat podatku. Wówczas przywrócenie status quo ante dotyczy poszczególnych niezapłaconych w terminie rat, a nie całej kwoty podatku rozłożonego na raty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK