| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak rozliczyć sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Od czego zależy ustalenie kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością?

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni,

3) faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż ww. wymienione składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

Ustawodawca w tym przypadku zrównuje wniesienie aportu do spółki kapitałowej z odpłatnym zbyciem rzeczy, które są wnoszone jako aport. Dlatego też pozwala na zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na składniki majątku, które są wnoszone jako aport, w zamian za który wnoszący obejmuje akcje lub udziały.

W omawianym przypadku opodatkowanie jest dwustopniowe. Pierwszy etap to omówione opodatkowanie na dzień wniesienia składników majątkowych, niestanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, jako aport do spółki kapitałowej. Drugi etap opodatkowania ma miejsce w chwili sprzedaży akcji lub udziałów objętych w zamian za wkład inny niż przedsiębiorstwo. Przychodem jest wówczas cena sprzedaży akcji lub udziałów a kosztem wartość nominalna tych akcji z dnia ich objęcia. Taki sposób kalkulacji kosztów wynika z tego, iż wcześniej ta wartość nominalna była kosztem uzyskania przychodów na dzień objęcia akcji i udziałów objętych w zamian za składniki majątkowe (ruchomości, nieruchomości lub prawa majątkowe).

Inny sposób opodatkowania zbywanych akcji ma miejsce w przypadku, gdy zostały one objęte w zamian za aport stanowiący przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. W tym przypadku brak jest opodatkowania na dzień wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki, a podatek jest należny dopiero z chwilą sprzedaży akcji lub udziałów. Kosztem uzyskania przychodów jest wówczas wartość księgowa przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wynikająca z ksiąg przedsiębiorstwa, określona na dzień objęcia tych udziałów lub akcji, koszt ten (wartość) nie może być jednak wyższy niż wartość nominalna sprzedawanych akcji lub udziałów z dnia ich objęcia.

Czy wskazane koszty uzyskania przychodu mogą być powiększone o wydatki poniesione na nabycie udziałów, które nie mogły zostać zaliczone w ciężar kosztów w momencie nabycia?

Wiele wątpliwości stwarza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem akcji innych niż cena ich zakupu, takich jak odsetki i prowizja od kredytu na zakup akcji, prowizja maklerska, koszty doradztwa inwestycyjnego, koszty aktu notarialnego na zakup udziałów. Mimo niektórych niekorzystnych interpretacji organów podatkowych ostatnie korzystne wyroki pozwalają na zaliczenie tego rodzaju kosztów do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia akcji lub udziałów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK