REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nowa firma nie musi płacić zaliczek

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zamierzam założyć działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, iż przepisy dopuszczają możliwość niepłacenia przez cały rok zaliczek na podatek dochodowy. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z takiego rozwiązania?

REKLAMA

Obowiązujące przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują obecnie cztery formy odprowadzania zaliczek na podatek. Pierwsze dwie uzależniają ich wysokość od osiąganego dochodu i polegają na wpłaceniu miesięcznej lub kwartalnej kwoty zaliczki na podatek. Trzecia pozwala na określenie zryczałtowanej kwoty zaliczki miesięcznej, których suma jest następnie rozliczana w zeznaniu rocznym i odpowiednio różnica pomiędzy zaliczkami zapłaconymi a należnymi od faktycznie uzyskanego dochodu jest dopłacana lub zwracana podatnikowi. Czwarta forma to tzw. kredyt podatkowy, o który pyta podatnik, polegający na nieodprowadzaniu zaliczek na podatek przez okres roku, a następnie ich zapłacie w kolejnych latach podatkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Z kredytu podatkowego skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy rozpoczynają działalność gospodarczą (art. 43 ust. 7a ustawy o PIT). Przez to pojęcie ustawodawca rozumie nieprowadzenie działalności przez okres trzech poprzednich lat samodzielnie lub jako wspólnik spółek nieposiadających osobowości prawnej, a także gdy działalności takiej nie prowadził w tym okresie współmałżonek, z którym podatnik miał zawartą wspólność majątkową. Z kredytu podatkowego podatnik będzie mógł skorzystać w roku kolejnym lub dwa lata po tym, jak rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej.

Dodatkowo ustawodawca wprowadza cztery warunki, które podatnik zamierzający skorzystać z kredytu podatkowego musi spełnić łącznie (art. 43 ust. 7c ustawy o PIT). Pierwszy dotyczy średniego miesięcznego przychodu w roku poprzedzającym okres skorzystania z kredytu, który nie może być niższy niż równowartość 1000 euro. Ponadto podatnik od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej do 1 stycznia roku podatkowego, w którym rozpoczyna korzystanie z kredytu, musi mieć status małego przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej, a w roku poprzedzającym powinien zatrudniać co najmniej 5 pracowników na umowę o pracę w przeliczeniu na pełne etaty. Ponadto podatnik nie może korzystać w prowadzonej działalności z otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także innych składników majątku pochodzących z likwidacji działalności gospodarczej o wartości przekraczającej równowartość 10 tys. euro udostępnionych przez osoby najbliższe, zaliczone do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, jeżeli w oparciu o te aktywa prowadziły one uprzednio działalność gospodarczą.

Jeżeli podatnik spełnia powyższe warunki i rozlicza się według skali progresywnej, składa do 31 stycznia roku podatkowego, w którym chce skorzystać z kredytu, oświadczenie o wyborze takiej formy rozliczania zaliczek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Brak zapłaty zaliczek przez okres jednego roku nie oznacza jednak, że podatnik zwolniony jest z obowiązku zapłaty podatku. Kwotę tą należy wpłacić w pięciu kolejnych latach w wysokości 20 proc. jej wartości. Stąd też rozwiązanie to określa się mianem kredytu podatkowego, a nie zwolnienia z zapłaty zaliczek (podatku). Jednocześnie ustawodawca wprowadza w art. 43 ust. 7g ustawy o PIT szeroki zakres przesłanek, które pozbawiają podatnika możliwości skorzystania z kredytu podatkowego, co w połączeniu z rygorystycznymi warunkami do nabycia tego uprawnienia prowadzi do niezwykle rzadkiego wykorzystywania tego rozwiązania w praktyce.

KRZYSZTOF BIERNACKI

Dalszy ciąg materiału pod wideo

doktor, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

 

(MGM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA