| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy nowa firma nie musi płacić zaliczek

Kiedy nowa firma nie musi płacić zaliczek

Zamierzam założyć działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, iż przepisy dopuszczają możliwość niepłacenia przez cały rok zaliczek na podatek dochodowy. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z takiego rozwiązania?

Jeżeli podatnik spełnia powyższe warunki i rozlicza się według skali progresywnej, składa do 31 stycznia roku podatkowego, w którym chce skorzystać z kredytu, oświadczenie o wyborze takiej formy rozliczania zaliczek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Brak zapłaty zaliczek przez okres jednego roku nie oznacza jednak, że podatnik zwolniony jest z obowiązku zapłaty podatku. Kwotę tą należy wpłacić w pięciu kolejnych latach w wysokości 20 proc. jej wartości. Stąd też rozwiązanie to określa się mianem kredytu podatkowego, a nie zwolnienia z zapłaty zaliczek (podatku). Jednocześnie ustawodawca wprowadza w art. 43 ust. 7g ustawy o PIT szeroki zakres przesłanek, które pozbawiają podatnika możliwości skorzystania z kredytu podatkowego, co w połączeniu z rygorystycznymi warunkami do nabycia tego uprawnienia prowadzi do niezwykle rzadkiego wykorzystywania tego rozwiązania w praktyce.

KRZYSZTOF BIERNACKI

doktor, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

 

(MGM)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »