| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów ma wpływ na odliczenie VAT

Czy wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów ma wpływ na odliczenie VAT

Czy ograniczenie możliwości zaliczenia wydatku do kosztów (limity lub wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów) ma wpływ na odliczenie VAT naliczonego?

W kontekście jednolitej praktyki sądów należy uznać, że podatnicy mają prawo do odliczania VAT także w przypadku wydatków, których nie mogą odpisać w koszty uzyskania przychodów (m.in. ze względu na przekroczenie określonych przepisami limitów). Podstawą oceny prawa do odliczenia VAT jest wyłącznie związek dokonanego wydatku z działalnością podatnika opodatkowaną VAT, a nie możliwość zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

Praktyka organów podatkowych wskazuje jednak, że wiele urzędów skarbowych jest innego zdania. Podatnicy, dokonując odliczenia VAT naliczonego od wydatków, które są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, powinni się liczyć z możliwością sporu z urzędem skarbowym. Ponadto, rozpatrując kwestię ograniczeń w odliczeniu VAT, nie sposób nie wspomnieć o tym, że przepisy polskiej ustawy o VAT są w tym zakresie sprzeczne z regulacjami Dyrektywy 112 (dawniej VI Dyrektywa). W razie ewentualnego sporu z władzami podatkowymi podatnicy mogą powoływać się również na regulacje unijne. W sytuacji gdyby określony urząd skarbowy wydał niekorzystną interpretację i zakwestionował odliczenie VAT od wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, podatnik mógłby bronić swojego stanowiska w oparciu o przepisy Dyrektywy 112.

Należy dodać, że organy podatkowe, kwestionując prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego, akceptują jednocześnie możliwość zaliczenia nieodliczonego VAT do kosztów uzyskania przychodów. Artykuł na ten temat został opublikowany w Mk nr 13/2008, str. 68.

• art. 86, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826

Marta Wysocka

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK