| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Prowadzę sklep z artykułami używanymi oraz gospodarstwa domowego. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem vatowcem. Czy i kiedy będę musiała zakupić kasę rejestrującą?


RADA

W Pani sytuacji obowiązek stosowania kas zależy od wysokości obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Fakt korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zarejestrowania jako podatnik VAT nie ma znaczenia przy ustalaniu obowiązku ewidencjonowania. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że dokonuje Pani sprzedaży detalicznej towarów używanych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Można założyć, że odbiorcami tego towaru (klientami sklepu) są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi. Podmioty, które prowadzą sprzedaż na rzecz wymienionych osób, są generalnie obowiązane do stosowania kas rejestrujących (popularnie nazywanych fiskalnymi). Taki obowiązek wynika z art. 111 ustawy o VAT. Jednak o tym, kiedy podatnik ma obowiązek rozpocząć ewidencjonowanie obrotu za pomocą kas, decydują przepisy rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących od wielu lat mają charakter terminowy. Obecne rozporządzenie obowiązuje od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r. Ponieważ pytanie nie zawiera szczegółów, odpowiedź zostanie udzielona zgodnie z przepisami obowiązującego rozporządzenia. Jednocześnie należy zauważyć, że jeżeli zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami miała już Pani obowiązek stosowania kas, to zwolnienia wynikające z obecnych przepisów nie mają wobec Pani zastosowania.

Rozporządzenie wprowadza szereg zwolnień, które na pewien czas - w stosunku do określonych grup podatników oraz grup czynności - uchylają obowiązek ewidencjonowania obrotu w kasach (§ 2-3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Jednak sam fakt opłacania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz to, czy podatnik jest vatowcem, nie ma znaczenia przy ustalaniu obowiązku oraz momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących.

Z danych wymienionych w pytaniu wynika, że w Pani przypadku mogą mieć zastosowanie wyłącznie zwolnienia podmiotowe w 2008 r. Korzystają z nich:

1) podatnicy, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczyła w 2007 r. kwoty 40 000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia),

2) podatnicy, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2008 r. i w trakcie 2008 r. nie przekroczyli 20 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (§ 3 ust. 5 rozporządzenia).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »