| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Prowadzę sklep z artykułami używanymi oraz gospodarstwa domowego. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem vatowcem. Czy i kiedy będę musiała zakupić kasę rejestrującą?

Podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie i w terminie zainstaluje kasę (kasy), ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy. Ulga wynosi 50% ceny zakupu kasy netto, nie więcej niż 2500 zł (art. 111 ust. 4 ustawy o VAT). Kwotę ulgi należy odliczyć od podatku należnego lub wystąpić o jej zwrot na zasadach określonych w rozporządzeniu. Podatnik zwolniony z VAT występuje z wnioskiem o zwrot kwoty 50% ceny zakupu kasy (nie więcej niż 2500 zł) do naczelnika urzędu skarbowego (§ 7-9 rozporządzenia).

Wzór wniosku znajduje się na stronie www.isk.infor.pl w dziale VAT. Warunkiem skorzystania z ulgi (oprócz zachowania terminu rozpoczęcia ewidencjonowania) jest również złożenie zgłoszenia o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania oraz zawiadomienia o miejscu instalacji kasy (wzór zgłoszenia znajduje się na stronie www.isk.infor.pl w dziale VAT), wymagane na podstawie przepisów o kryteriach i warunkach technicznych stosowania kas.

• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826

• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 113, poz. 720

Marta Wysocka

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK