| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Prowadzę sklep z artykułami używanymi oraz gospodarstwa domowego. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem vatowcem. Czy i kiedy będę musiała zakupić kasę rejestrującą?

Z danych przedstawionych w pytaniu wynika, że pozostałe zwolnienia nie będą miały zastosowania (z wykazem wszystkich zwolnień z obowiązku stosowania kas można się zapoznać w comiesięcznym dodatku do „MONITORA księgowego” - „WSKAŹNIKI i stawki”).

Ad 1. Pierwsze z wymienionych zwolnień będzie miało zastosowanie, gdy rozpoczęła Pani działalność przed 1 stycznia 2008 r. i kontynuuje jej prowadzenie w 2008 r. Ze zwolnienia może Pani korzystać, pod warunkiem że:

• w 2007 r. Pani obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczył 40 000 zł oraz

• w trakcie 2008 r. Pani obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczą 40 000 zł.

Po przekroczeniu w 2008 r. limitu obrotów 40 000 zł będzie Pani miała obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej. Kasę powinna Pani wówczas zainstalować po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2008 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000 zł (§ 3 ust. 4 rozporządzenia).

PRZYKŁAD

20 lipca 2008 r. podatnik przekroczył obrót w wysokości 40 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Kasę powinien zainstalować po upływie dwóch miesięcy, licząc od 1 sierpnia 2008 r. Oznacza to, że od 1 października 2008 r. podatnik powinien ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej, tzn. mieć zainstalowaną i ufiskalnioną kasę rejestrującą.

Ad 2. Drugie z wymienionych zwolnień dotyczy podatników, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2008 r. Nie muszą oni wprowadzać kasy do dnia, w którym kwota obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy kwotę 20 000 zł. Jednak następnego dnia po przekroczeniu tego limitu obrotów powinni już mieć zainstalowaną i ufiskalnioną kasę rejestrującą.

PRZYKŁAD

Podatnik rozpoczął sprzedaż w 2008 r. 20 lipca 2008 r. przekroczył obrót w wysokości 20 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Kasę powinien zainstalować od 21 lipca 2008 r.

Opisane limity i zasady korzystania ze zwolnień podmiotowych obowiązywały również na podstawie poprzednio obowiązujących rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »