| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy każdy podmiot może prowadzić skład podatkowy

Czy każdy podmiot może prowadzić skład podatkowy

Skład podatkowy można prowadzić legalnie tylko na podstawie zezwolenia. Podmiot, który się o nie ubiega, musi spełnić wiele szczegółowych warunków.


Skład podatkowy to miejsce podlegające szczególnemu nadzorowi na podstawie przepisów o służbie celnej, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy i mogą być poddane czynnościom zgodnie z ustalonymi warunkami. Z uwagi na korzyści podatkowe, skład podatkowy podlega szczególnej reglamentacji, a jego prowadzenie możliwe jest wyłącznie w oparciu o zezwolenie.

W składzie podatkowym może być prowadzona działalność polegająca na produkcji, przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz na ich przyjmowaniu i wysyłce. Składu nie można dowolnie przenosić. Z uwagi m.in. na ciągły nadzór może on być prowadzony tylko w miejscu wskazanym w zezwoleniu. Organem właściwym do wydania zezwolenia jest naczelnik urzędu celnego.

Prowadzącym skład podatkowy może być wyłącznie podmiot, któremu wydano zezwolenie. Jednak uzyskanie go nie jest proste, bo konieczne jest łączne spełnienie podstawowych warunków przewidzianych w ustawie.

Przede wszystkim wnioskodawca musi prowadzić co najmniej jeden rodzaj działalności polegającej na produkcji, przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz być podatnikiem VAT. Przypomnijmy, wyroby akcyzowe zharmonizowane to paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe określone w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Ponadto działalnością wnioskodawcy muszą kierować osoby, które nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub za przestępstwo skarbowe.

Wnioskodawca nie może też zalegać z cłem, podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa, składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Warunkiem niezbędnym uzyskania zezwolenia jest złożenie zabezpieczenia akcyzowego. Ostatnim podstawowym warunkiem jest potwierdzenie, że przedsiębiorcy nie zostało cofnięte zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, koncesja lub zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie wyrobów akcyzowych ze względu na naruszenie przepisów prawa. Zezwolenie nie mogło być cofnięte w okresie ostatnich trzech lat, licząc od dnia złożenia wniosku o wydanie zezwolenia.

JAK TO ZROBIĆ...

Uzyskanie zezwolenia na skład podatkowy

PROBLEM: Przedsiębiorca chce zajmować się produkcją oleju opałowego. W tym celu chce wystąpić z wnioskiem o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Czy do takiego wniosku trzeba dołączyć jakieś dokumenty?

ROZWIĄZANIE: Tak. Zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego wydawane jest na pisemny wniosek zainteresowanego, który musi zawierać: dane identyfikacyjne podatnika, siedzibę, adres (miejsce zamieszkania), numer w rejestrze przedsiębiorców, REGON, określenie rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, na którą jest wydawane zezwolenie. Do wniosku należy dołączyć przede wszystkim plan składu podatkowego oraz dokumenty potwierdzające spełnienie ustawowych warunków, m.in. zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, zaświadczenie o niekaralności, tytuł prawny do miejsca prowadzenia składu, zaświadczenie o nadaniu REGON, decyzję o nadaniu NIP itd.

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozdział 2 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK