| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak są opodatkowani wspólnicy spółki cywilnej

Jak są opodatkowani wspólnicy spółki cywilnej

Wspólnicy spółki cywilnej ustalają przychód (dochód) dla całej firmy. Tak ustalony przychód (dochód) dzielą proporcjonalnie między siebie.


Najpopularniejszą formą prowadzenia firmy jest spółka cywilna. Podatnicy, którzy zdecydują się na utworzenie działalności w formie spółki cywilnej, mogą wybrać jeden z czterech sposobów opodatkowania. Może to być: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa, progresywna skala PIT ze stawkami 19, 30 i 40 proc. lub liniowa 19-proc. stawka PIT.

Rozliczenia proporcjonalne

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali PIT. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Takie zasady rozliczeń mają zastosowanie do wszystkich spółek osobowych.

Przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach liniowego 19-proc. PIT nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali PIT.

Wskazane zasady stosuje się odpowiednio do:

• rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,

• ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Ustalenie podatku

W sytuacji gdy podatnik wybierze opodatkowanie na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychód (dochód) na początek ustalany jest dla spółki tak, jakby to ona była zobowiązana do zapłaty podatku. Następnie w ten sposób obliczony przychód (dochód lub stratę) wspólnicy dzielą między siebie proporcjonalnie do udziału w zysku spółki. Od tak podzielonego przychodu (dochodu) obliczany jest podatek. Przy karcie podatkowej podatek określany jest w decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego.

JAK TO ZROBIĆ...

Wpływ wydatków spółki na rzecz innej spółki

PROBLEM: Czy wydatek poniesiony przez wspólników spółki cywilnej, prowadzących w jej ramach opodatkowaną działalność gospodarczą, z tytułu i na rzecz działalności gospodarczej prowadzonej przez wspólników innej spółki cywilnej jest kosztem podatkowym i wpływa na dochód spółki?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK