| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć wydatki na klimatyzację w siedzibie firmy

Jak rozliczyć wydatki na klimatyzację w siedzibie firmy

Postanowiłem zainstalować klimatyzację w siedzibie firmy (budynek stanowi moją własność). W jaki sposób rozliczyć poniesione na to wydatki?

Po pierwsze, z jednorazowej amortyzacji mogą korzystać:

• podatnicy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą,

• mali podatnicy, czyli tacy, u których przychód ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego VAT, nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 800 000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro należy dokonać według średniego kursu NBP ogłaszanego na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. W 2008 r. kwota ta wynosi 3 014 000 zł.

Należy też pamiętać, że jednorazowa amortyzacja nie znajdzie zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku jej rozpoczęcia, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa (art. 22k ust. 11 updof).

Jeżeli zatem rozpoczął Pan działalność gospodarczą w 2008 r. lub w 2008 r. jest Pan małym podatnikiem i nie mają zastosowania ograniczenia, o których mowa w art. 22k ust. 11 updof, to spełnia Pan pierwszy z warunków do skorzystania z jednorazowej amortyzacji.

Po drugie, amortyzacji jednorazowej podlegają tylko te środki trwałe, które są zaliczane do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych. Ponieważ, jak wspomniano, klimatyzatory kwalifikowane są w grupie 653 „Urządzenia klimatyzacyjne”, zatem spełniają warunki do skorzystania z tej metody amortyzacji.

Jeżeli więc należy Pan do grupy podmiotów uprawnionych do jednorazowej amortyzacji oraz zakupiona klimatyzacja stanowi odrębny środek trwały, który można zakwalifikować do grupy 653 „Urządzenia klimatyzacyjne”, może Pan skorzystać z jednorazowej amortyzacji. W przeciwieństwie do „zwykłej” amortyzacji, kiedy odpisów amortyzacyjnych dokonujemy zasadniczo od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji, w przypadku jednorazowego odpisu można go już dokonać w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Warto wspomnieć, że jednorazowa amortyzacja stanowi pomoc de minimis, udzielaną na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego, dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.

• art. 22a i 22k ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK