Znajdujesz się: Moja firma » Podatki » Jak rozliczać wydatki na użyczony samochód

PODATKI Koszty działalności gospodarczej
Jak rozliczać wydatki na użyczony samochód

Ostatnia aktualizacja: 2008-07-09
Autor: Marianna Olszewska
Źródło: GP

W koszty działalności można wliczać wydatki na własny samochód, ale i użyczony przez inną osobę. W tym drugim przypadku, by ustrzec się podatkowej pułapki, trzeba skorzystać z instytucji współwłasności.


W działalności gospodarczej można korzystać z samochodu osobowego i wliczać w koszty wydatki z nim związane, o ile tylko podatnik potrafi wykazać związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a prowadzoną działalnością.

Pełne koszty lub kilometrówka

Jeśli samochód wykorzystywany jest wyłącznie dla celów prowadzonej działalności, podatnik ma prawo, po wpisaniu go do ewidencji środków trwałych, wliczać w koszty wszelkie związane z nim wydatki, od paliwa i parkowania po amortyzację. Jedyne ograniczenie dla amortyzacji oraz składek ubezpieczeniowych stanowi próg równowartości 20 tys. euro, po przekroczeniu którego w koszty można wliczać tylko część wydatku, proporcjonalną do tego limitu.

Jednak by w ten sposób rozliczać samochód, musi on stanowić własność podatnika. Gdy jest inaczej (samochód w leasingu operacyjnym, użyczony, pożyczony itp.), podatnik może wliczać w koszty tylko wydatki za pośrednictwem kilometrówki, a więc na zasadach identycznych jak w przypadku własnego samochodu, który nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, bo poza działalnością jest wykorzystywany także dla celów prywatnych.

Jeśli więc podatnik nie ma samochodu firmowego ani własnego wykorzystywanego zarówno dla celów prywatnych, jak i w związku z prowadzoną działalnością, może korzystać np. z użyczenia pojazdu przez rodziców, rodzeństwo czy dowolną inną osobę. W takim przypadku wydatki na taki pojazd wliczać może w koszt prywatnej praktyki za pośrednictwem tzw. kilometrówki.

Ewidencja przebiegu pojazdu

By tak rozliczać wydatki, wystarczy założyć ewidencję przebiegu pojazdu i kosztów eksploatacji samochodu oraz prowadzić ją na bieżąco. Ewidencję przebiegu pojazdu możemy kupić jako gotowy druk akcydensowy.

Dla udokumentowania wydatków poniesionych w związku z użyciem własnego samochodu do celów służbowych trzeba też robić zestawienie kosztów eksploatacji samochodu. W kupionym gotowym formularzu nazywa się to zestawieniem rachunków za eksploatację pojazdu.

Podatnik ma prawo do wliczania w koszty kwoty stanowiącej efekt przemnożenia liczby przejechanych w celach tzw. służbowych kilometrów przez aktualnie obowiązującą stawkę za 1 km. Ustalane są one w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Od 14 listopada 2007 r. wynoszą one 0,5214 zł za 1 km przebiegu pojazdu o pojemności silnika do 900 cm sześc. i 0,8358 zł za 1 km przebiegu pojazdu o mocniejszym silniku.Strona 1

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Katarzyna Sikorska2008-07-23 08:42

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Art. 23 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 16 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

 • avatar

  Ańcia2008-07-10 15:16

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  ...też to kiedyś gdzieś czytałam Halino, ale niestety nie umiem tego "fachowo" potwierdzić jakimś przepisem... Help! Niech ktoś potwierdzi!

 • avatar

  halinaczaja@wp.pl2008-07-10 12:29

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Przy leasingu (z tego co wiem) nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, czy tak?

zamknij oknoNastępny artykuł

Jak opodatkować sprzedaż na aukcjach internetowych