| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy stosować podwyższone stawki amortyzacyjne

Kiedy stosować podwyższone stawki amortyzacyjne

Przedsiębiorcy dokonują amortyzacji środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z ustawy. W określonych przypadkach podatnicy mogą jednak podwyższać ustawowe stawki.

W razie wystąpienia bądź ustania warunków uzasadniających podwyższenie stawek amortyzacyjnych, stawki te podlegają podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności uzasadniające te zmiany. Podatnicy mogą natomiast podwyższać stawki dla środków trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu bądź zrezygnować z ich stosowania począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

WAŻNE

W przypadku podwyższenia stawek amortyzacyjnych podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych przy zastosowaniu współczynników określonych w ustawie dla poszczególnych środków trwałych należy stosować jeden wybrany współczynnik, przez który mnoży się stawkę amortyzacyjną właściwą dla danego środka trwałego, przyjętą z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Oznacza to, że podatnik wybiera współczynnik dla każdego środka trwałego odrębnie

PRZYKŁAD

AMORTYZACJA KOMPUTERA

Podatnik w 2007 roku zakupił i wprowadził do ewidencji środków trwałych komputer. Do końca ubiegłego roku zgodnie z ustawowym wykazem stosował 30-proc. stawkę amortyzacyjną, natomiast od początku 2008 r. zastosował podwyższoną stawkę amortyzacyjną odpowiednią dla środków trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu. Postępowanie podatnika jest prawidłowe. Komputer, zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych, zaliczany jest do grupy 4 - maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania. Podatnicy mogą podwyższać stawki amortyzacyjne podane w ustawowym wykazie m.in. dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4 KŚT poddanych szybkiemu postępowi technicznemu - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0. Komputer mógł być amortyzowany z zastosowaniem podwyższonej stawki amortyzacyjnej już w momencie wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych. W przypadku jednak, gdy podatnik nie skorzystał z tego uprawnienia, miał prawo podwyższyć stawkę amortyzacyjną od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego.

MAKSYMALNE WSPÓŁCZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA ZWIĘKSZENIE ODPISÓW AMORTYZACYJNYCH

1,2 - dla budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych,

1,4 - dla budynków i budowli używanych w warunkach złych - dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej,

2,0 - dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 22i ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »