| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy opłaty sądowe mogą być zaliczane do kosztów

Czy opłaty sądowe mogą być zaliczane do kosztów

W toku prowadzonej działalności gospodarczej podmioty narażone są na ryzyko związane z koniecznością dochodzenia bądź obrony swoich praw w procesach sądowych. Bardzo często podatnicy mają wątpliwości, czy przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.


Zgodnie z ustawami o podatku dochodowym, aby dany wydatek uznać za koszt podatkowy, musi być on poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jednocześnie dany wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu. W konsekwencji można uznać za koszt uzyskania przychodu nie tylko taki wydatek, który przynosi konkretny dochód, ale również i taki, który stwarza możliwość uzyskania przychodu w przyszłości, jego zachowania lub zabezpieczenia. Dodatkowo do kategorii kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wydatki pośrednio wpływające na możliwość uzyskania przychodu lub wiążące się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

W konsekwencji firmy mają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, pod warunkiem że wykażą ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Wydatki na koszty sądowe są związane z prawidłowym funkcjonowaniem firm jako podmiotu gospodarczego i należy je uznać za koszty uzyskania przychodu.

Co prawda wydatki takie nie wiążą się w sposób bezpośredni z uzyskaniem konkretnego przychodu, ale stanowią wydatki mające na celu zapewnienie prawidłowego i nieprzerwanego funkcjonowania przedsiębiorstwa, chroniąc jego interesy prawne oraz majątek. W przypadku poniesionych kosztów sądów warunek ten w mojej opinii jest spełniony zarówno w przypadku wierzyciela, jak i dłużnika.

Bowiem, podczas gdy celem wierzyciela jest wyegzekwowanie na drodze sądowej spornych należności, to w interesie dłużnika leży ochrona przed nienależnymi roszczeniami ze strony wierzyciela. W obu przypadkach koszty związane z wystąpieniem na drogę sądową mają na celu ochronę przedsiębiorcy przed uszczupleniem jego majątku, wykorzystywanego w działalności gospodarczej prowadzonej w celu osiągania przychodów.

Nie ma bowiem wątpliwości, że wydatki związane z dochodzeniem roszczeń są kosztami związanymi z działalnością. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 czerwca 1999 r., sygn. I SA/Gd 1238/97.

WAŻNE

Poniesione wydatki związane z procesem sądowym są kosztem podatkowym jako koszt pośredni. Należy je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia

Tego związku nie kwestionują też organy podatkowe. Przykładowo Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź Bałuty w interpretacji z 26 marca br. (I USB II/423/3/06) uznał, że podejmowane przez podatnika działania w postaci wynajęcia firmy windykacyjnej, skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego i poniesienie z tego tytułu kosztów procesowych było uzasadnione i celowe. Wydatki te zostały poniesione dla ochrony interesów prawnych podatnika i zmierzały do odzyskania należnych mu pieniędzy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK