| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy opłaty sądowe mogą być zaliczane do kosztów

Czy opłaty sądowe mogą być zaliczane do kosztów

W toku prowadzonej działalności gospodarczej podmioty narażone są na ryzyko związane z koniecznością dochodzenia bądź obrony swoich praw w procesach sądowych. Bardzo często podatnicy mają wątpliwości, czy przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

W przypadku wygranej w procesie przychodem podatkowym będą zwrócone koszty sądowe. Wskazuje na to art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż do przychodów nie zalicza się zwróconych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Skoro wydatki takie zostają zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i stanowią w momencie zwrotu faktyczne przysporzenie majątkowe podatnika, będzie on również zobowiązany do uznania ich zwrotu za przychód podatkowy.

Reasumują, koszty sądowe stanowią wydatki mające na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania firmy oraz stanowią formę zabezpieczenia wierzytelności (w przypadku wierzyciela występującego na drogę sądową w celu odzyskania wierzytelności), lub zabezpieczenia przed wygórowanymi żądaniami (w przypadku dłużnika). W obu przypadkach ponoszone koszty postępowania sądowego mają zapewnić ochronę mienia i zapobiegają przed utratą aktywów służących do wypracowywania przychodów.

PRZYKŁAD

ROZLICZENIE WYDATKÓW SĄDOWYCH

Spółka A dokonała sprzedaży na kwotę 24 400 zł brutto, spółce B. Kontrahent nie uregulował należności, w związku z czym spółka Alfa wystąpiła do sądu. Wpis sądowy wyniósł 1000 zł, który został uznany za koszt uzyskania przychodu. Następnie sąd wydał wyrok, w którym nakazał spółce B uiścić kwotę 24 400 zł plus 1000 zł tytułem wpisu sądowego i dodatkowo zostało zasądzone 600 zł tytułem odsetek ustawowych. W tej sytuacji spółka A, która uzyskała łączną kwotę 26 000 zł (na kwotę tę składa się zobowiązanie główne w kwocie 24400, 600 zł odsetek ustawowych oraz 1000 zł wpis sądowy).

RafaŁ Styczyński

ksiegowosc@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 15 i 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK