| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy faktura VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego

Kiedy faktura VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

WAŻNE!

Według ETS nie można odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT w przypadku, gdy jedna z transakcji poprzedzających to nabycie lub po nim następująca została wykonana w celu obejścia prawa lub oszustwa w VAT, jeśli podatnik nabywający towar nie wiedział i nie mógł się dowiedzieć o tych okolicznościach.

Szczególnym rodzajem faktur VAT są faktury wystawiane przez nabywcę. Podstawę do ich wystawienia stanowi umowa w tym zakresie, zawarta pomiędzy sprzedawcą a nabywcą. Zgodnie z tą umową nabywca w imieniu sprzedawcy wystawia faktury i faktury korygujące stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług. Warunki, które powinna spełniać taka umowa, zawarte są w § 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Jednym z jej obligatoryjnych elementów jest postanowienie, że podatnik będzie przedstawiał drugiej stronie umowy oryginał i kopię faktury do jej akceptacji w formie podpisu. Brak akceptacji sprzedawcy wyrażonej podpisem takiej faktury skutkuje brakiem możliwości odliczenia VAT przez nabywcę.

Spełnienie przesłanek uprawniających do pełnego odliczenia VAT z tytułu nabycia samochodu lub pojazdu samochodowego o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony stwierdza się na podstawie zaświadczenia okręgowej stacji kontroli pojazdów. Oznacza to, że jeżeli zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdza, że samochód spełnia kryteria do pełnego odliczenia podatku naliczonego, a jest to stan niezgodny z rzeczywistością, to na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 6 ustawy podatnik całkowicie traci prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tego pojazdu, z tytułu rat leasingowych oraz od paliwa silnikowego, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu tego samochodu. W takiej sytuacji podatnik całkowicie zostanie pozbawiony prawa do odliczenia VAT, tj. zarówno do pełnego, jak i częściowego, w wysokości 60% kwoty podatku naliczonego.

• art. 88 ust. 3a, art. 108 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

• § 10 ust. 2, § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. z 2007 r. Nr 235, poz. 1735

Aneta Szwęch

konsultant podatkowy w firmie doradczej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK