| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie są podatkowe konsekwencje kary umownej

Jakie są podatkowe konsekwencje kary umownej

Kara umowna wypłacana w przypadku niewywiązania się z umowy może stanowić koszt uzyskania przychodów. U kontrahenta, który otrzymał określoną kwotę w postaci kary umownej, powstaje natomiast przychód do opodatkowania.

Tylko te kary umowne wymienione w art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Przykładowo zatem przedsiębiorca, który nie dostarczył na czas towarów wolnych od wad (np. w ramach rękojmi za wady fizyczne rzeczy) i z tego powodu musiał zapłacić kontrahentowi ustaloną w kontrakcie karę umowną, wypłaconej kwoty nie zaliczy do kosztów. Podobnie będzie w wypadku kary umownej wypłaconej na skutek dostarczenia towarów wadliwych, wadliwego wykonania zamówionej usługi czy też zwłoki w usunięciu wad dostarczonych towarów lub świadczonych usług.

Jeżeli przedsiębiorca, który zapłacił karę umowną z innych tytułów niż wymieniowe wprost w ustawach podatkowych i jednocześnie wykaże związek tego wydatku z uzyskiwanymi przychodami, może zaliczyć wypłaconą kwotę do kosztów podatkowych. Zatem przedsiębiorca, który nie dotrzymał umownego terminu i spóźnił się z dostawą towarów i z tego powodu musiał zapłacić kontrahentowi ustaloną w kontrakcie karę umowną, wypłaconej kwoty nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Przykładowo przedsiębiorca, który nie dotrzymał umownego terminu i spóźnił się z realizacją zobowiązania, będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów karę umowną wypłaconą z tego tytułu. Potwierdza to praktyka organów podatkowych. Jak podkreślają bowiem urzędy skarbowe w wydawanych interpretacjach, kara umowna z tytułu niewykonania zobowiązania nie została wymieniona jako jedna z kategorii kar umownych wyłączonych z kosztów podatkowych. Ponadto istotą przepisów, które nie pozwalają zaliczyć określonych rodzajów kar do kosztów uzyskania przychodów, jest wyłączenie kar umownych generalnie związanych z wadami towarów lub usług, a nie z opóźnieniem w ich dostarczeniu (tak m.in. Urząd Skarbowy Warszawa Mokotów, w piśmie z 9 lipca 2007 r., sygn. 1433/IP1/423/514/07/AG).

Koszt uzyskania przychodów może stanowić także m.in. kara umowna wypłacona na skutek niewykonania zobowiązania. Potwierdził to m.in. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w piśmie z 14 sierpnia 2007 r. (sygn. 1472/ROP1/423-222/07/KUKM). Wskazał on, że w sytuacji, gdyby racjonalny ustawodawca chciał, aby wszystkie kary umowne i odszkodowania nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów, takie wyłączenie zawarłby wprost w ustawie, bez wyszczególniania tylko niektórych z nich. Kara umowna z tytułu niewykonania zobowiązania może być zaliczona w ciężar uzyskania przychodów. Jej zastrzeżenie w momencie zawierania umowy jest racjonalnym i logicznym narzędziem zabezpieczającym strony umowy. Z kolei jej wypłacenie logicznie zabezpiecza źródło przychodu, gdyż podmiot, który umownych kar z tytułu niewykonania zobowiązania nie płaci, naraża się na utratę zaufania i wiarygodności u kontrahentów, co może skutkować utratą źródła przychodu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK