| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy od należności licencyjnych płaci się CIT

Czy od należności licencyjnych płaci się CIT

W ostatnich latach coraz więcej polskich firm dokonuje zapłaty na rzecz podmiotów zagranicznych. Nie wszyscy pamiętają jednak, że w niektórych sytuacjach konieczne jest uiszczenie w Polsce podatku u źródła.

Jak zostało to wskazane wyżej, należności licencyjne opodatkowane są według zryczałtowanej stawki podatku dochodowego. Konieczne jest zaznaczenie w tym miejscu, że podstawą opodatkowania jest przychód, bez możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu. Warto też zaznaczyć, że przychodów tego rodzaju nie łączy się z przychodami z innych źródeł, jakie zagraniczny podmiot uzyskuje na terytorium Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pobór tego podatku dokonywany jest przez polski podmiot wypłacający należności licencyjne. Opodatkowanie następuje więc w miejscu, z którego należności licencyjne są wypłacane, stąd nazwa u źródła. To polski podmiot pełni funkcję płatnika tego podatku. Dokonuje on wyliczenia podatku oraz potrącenia go z umówionej kwoty wynagrodzenia. Na dalszym etapie zobowiązany jest on do przekazania pobranych kwot we właściwym terminie na rachunek właściwego urzędu skarbowego i równocześnie przesłania odpowiednich deklaracji do urzędu skarbowego oraz informacji o wysokości pobranego podatku do urzędu skarbowego oraz podatnika.

W niektórych sytuacjach płatnik zobowiązany będzie także do zażądania od zagranicznego podmiotu certyfikatu rezydencji. Jest to specjalny rodzaj zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie podatnika za granicą. Dopiero po otrzymaniu prawidłowo wypełnionego certyfikatu rezydencji podmiot polski wypłacający zagranicznemu podatnikowi wynagrodzenie z tytułu należności licencyjnych upoważniony będzie do zastosowania obniżonych stawek podatku u źródła, określonych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na zakończenie trzeba jeszcze zaznaczyć, że art. 21 pkt 3 ustawy o CIT określa szczegółowe zasady dotyczące zwolnień z opodatkowania należności licencyjnych, a także odsetek, know-how i innych przychodów uzyskiwanych przez nierezydentów, podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w innym kraju UE.

WAŻNA LICZBA

20 proc. tyle wynosi polska stawka zryczałtowanego podatku u źródła od należności licencyjnych. Ma ona zastosowanie, o ile zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi inaczej

NALEŻNOŚCI LICENCYJNE W UMOWACH O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA

Należnościami licencyjnymi są wszelkiego rodzaju należności, które są płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami i dziełami zarejestrowanymi dla radia i telewizji, do patentu, znaku przemysłowego lub handlowego, rysunku, modelu, planu, formuły, technologii produkcyjnej i za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej albo z umiejętnością (know-how). Do należności licencyjnych zalicza się także należności za użytkowanie lub prawo użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK