| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy od należności licencyjnych płaci się CIT

Czy od należności licencyjnych płaci się CIT

W ostatnich latach coraz więcej polskich firm dokonuje zapłaty na rzecz podmiotów zagranicznych. Nie wszyscy pamiętają jednak, że w niektórych sytuacjach konieczne jest uiszczenie w Polsce podatku u źródła.

Jak zostało to wskazane wyżej, należności licencyjne opodatkowane są według zryczałtowanej stawki podatku dochodowego. Konieczne jest zaznaczenie w tym miejscu, że podstawą opodatkowania jest przychód, bez możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu. Warto też zaznaczyć, że przychodów tego rodzaju nie łączy się z przychodami z innych źródeł, jakie zagraniczny podmiot uzyskuje na terytorium Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pobór tego podatku dokonywany jest przez polski podmiot wypłacający należności licencyjne. Opodatkowanie następuje więc w miejscu, z którego należności licencyjne są wypłacane, stąd nazwa u źródła. To polski podmiot pełni funkcję płatnika tego podatku. Dokonuje on wyliczenia podatku oraz potrącenia go z umówionej kwoty wynagrodzenia. Na dalszym etapie zobowiązany jest on do przekazania pobranych kwot we właściwym terminie na rachunek właściwego urzędu skarbowego i równocześnie przesłania odpowiednich deklaracji do urzędu skarbowego oraz informacji o wysokości pobranego podatku do urzędu skarbowego oraz podatnika.

W niektórych sytuacjach płatnik zobowiązany będzie także do zażądania od zagranicznego podmiotu certyfikatu rezydencji. Jest to specjalny rodzaj zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie podatnika za granicą. Dopiero po otrzymaniu prawidłowo wypełnionego certyfikatu rezydencji podmiot polski wypłacający zagranicznemu podatnikowi wynagrodzenie z tytułu należności licencyjnych upoważniony będzie do zastosowania obniżonych stawek podatku u źródła, określonych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na zakończenie trzeba jeszcze zaznaczyć, że art. 21 pkt 3 ustawy o CIT określa szczegółowe zasady dotyczące zwolnień z opodatkowania należności licencyjnych, a także odsetek, know-how i innych przychodów uzyskiwanych przez nierezydentów, podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w innym kraju UE.

WAŻNA LICZBA

20 proc. tyle wynosi polska stawka zryczałtowanego podatku u źródła od należności licencyjnych. Ma ona zastosowanie, o ile zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi inaczej

NALEŻNOŚCI LICENCYJNE W UMOWACH O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA

Należnościami licencyjnymi są wszelkiego rodzaju należności, które są płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami i dziełami zarejestrowanymi dla radia i telewizji, do patentu, znaku przemysłowego lub handlowego, rysunku, modelu, planu, formuły, technologii produkcyjnej i za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej albo z umiejętnością (know-how). Do należności licencyjnych zalicza się także należności za użytkowanie lub prawo użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK