| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie świadczenia pozapłacowe zwiększą dochód do opodatkowania pracownika

Jakie świadczenia pozapłacowe zwiększą dochód do opodatkowania pracownika

Opłacanie przez pracodawcę opieki medycznej czy karnetów na zajęcia rekreacyjne dla pracowników stanowi nieodpłatne świadczenie, które podlega rozliczeniom. W wielu przypadkach otrzymanie prezentu od szefa spowoduje powstanie u pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Jeżeli spółka partycypuje w wydatkach pracownika terenowego na instalację i korzystanie z prywatnego łącza internetowego, to takie dofinansowanie powoduje powstanie przysporzenia majątkowego po stronie pracownika. W konsekwencji zwrot przez pracodawcę części wydatków na internet pracownika powoduje powstanie przychodu podlegającego PIT. Obowiązek opodatkowania dofinansowania dostępu do sieci wiąże się z faktem, że pracownik ponosi opłaty abonamentowe w stałej wysokości, niezależnie od rzeczywistego korzystania z internetu w celach służbowych. Podobnie przysporzenie majątkowe występuje w przypadku zwrotu kosztów instalacji łącza internetowego.

Podstawa prawna

• Art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Pracodawca zwraca swoim pracownikom koszty dojazdów do pracy. Zazwyczaj są to różne miejsca, bo pracownicy muszą dojeżdżać na teren budów. Czy zwrot wydatków na dojazdy będzie przychodem pracowników?

Tak

Wolny od podatku jest jedynie zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika wprost z przepisów innych ustaw. Te inne ustawy dotyczą m.in. prokuratury, straży pożarnej, Policji.

Zatem zwrot kosztów pracownikom tzw. cywilnym będzie przychodem, podlegającym opodatkowaniu PIT. Ponieważ przepisy nie zwalniają od podatku świadczeń pracodawcy stanowiących zwrot pracownikowi kosztów dojazdów do pracy, to świadczenie takie, wypłacane pracownikowi, obciąża pracodawcę, ale jest w rzeczywistości świadczeniem pieniężnym ponoszonym za pracownika. Zatem jest przychodem pracownika.

Podstawa prawna

• Art. 12, art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK