| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie świadczenia pozapłacowe zwiększą dochód do opodatkowania pracownika

Jakie świadczenia pozapłacowe zwiększą dochód do opodatkowania pracownika

Opłacanie przez pracodawcę opieki medycznej czy karnetów na zajęcia rekreacyjne dla pracowników stanowi nieodpłatne świadczenie, które podlega rozliczeniom. W wielu przypadkach otrzymanie prezentu od szefa spowoduje powstanie u pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Podstawa prawna

• Art. 12, art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Spółka udzieliła swojej pracownicy pożyczkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Po śmierci pracownika pozostała część niespłaconej pożyczki została umorzona przez spółkę. Czy umorzona pożyczka będzie przychodem spadkobierców?

Tak

Wartość umorzonej pożyczki (po śmierci pracownika - pożyczkobiorcy), stanowi podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód spadkobierców, którzy przejęli obowiązki dłużnika. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i w tym momencie spadkobierca nabywa spadek. W związku z tym niespłacone świadczenie (otrzymana pożyczka) zaciągnięte przez spadkodawcę (zmarłego pracownika) stanowi dług spadkowy. Długi pracownika wobec pracodawcy (niespłacona pożyczka) nie stanowią praw majątkowych, lecz obowiązki majątkowe, i jako długi spadkowe podlegają rygorom dziedziczenia ustalonym w kodeksie cywilnym.

Omawiany przychód spadkobiercy jest kwalifikowany do przychodów z innych źródeł, a nie ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

• Art. 12, art. 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Podatnik prowadzi hurtownię z warzywami i owocami. Często oddaje nieodpłatnie swoim pracownikom część produktów, których już nie może sprzedać. Czy tego typu świadczenie jest przychodem pracownika?

Tak

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Podstawa prawna

• Art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »