| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wydatki pokryte z dotacji a koszty w firmie

Wydatki pokryte z dotacji a koszty w firmie

 W zeszłym roku otrzymałem środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Środki te pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zarejestrowałem firmę od 1 stycznia 2008 r. i do tego czasu środki nie zostały wydane. Planuję przeznaczyć je na remont siedziby firmy oraz zakup sprzętu, który ze względu na niską wartość nie będzie amortyzowany. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 u.p.d.o.f. przyznana kwota jest zwolniona od podatku. Nie wiem, czy w tej sytuacji wydatki mogę zaliczyć do kosztów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów?

Osoba otrzymująca z urzędu pracy dotację na założenie firmy nie tylko nie musi zapłacić od niej podatku, ale może zaliczyć sfinansowane z niej wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Takie stanowisko zgodne jest z interpretacją wydaną przez Izbę Skarbową w Katowicach 7 kwietnia 2008 r., sygn. akt IBPB 1/415- -16/08/TK/KAN-130/01/08/KAN--3183/03/08. Zgodnie bowiem z definicją kosztów uzyskania przychodów, która zawarta jest w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., kosztami takimi są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 przedmiotowej ustawy. Aby zatem wydatek uznać za koszt podatkowy, muszą być spełnione określone przesłanki. Poza celem istotne jest jeszcze jego odpowiednie udokumentowanie oraz fakt, że nie jest on wymieniony w wykazie zawartym w art. 23 u.p.d.o.f. Fakt sfinansowania wskazanych wydatków ze środków przyznanych osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej nie wyklucza zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Nie zmienia tego to, że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 u.p.d.o.f. Dzieje się tak dlatego, że przepis ten nie został wymieniony w art. 23 ust. 1 pkt 56 u.p.d.o.f., zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122 i 129.

Sylwia Gortyńska

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 21 ust. 1 pkt 121, art. 22 ust. 1 i art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »