| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak korzystnie podatkowo zwiększyć kapitał spółki

Jak korzystnie podatkowo zwiększyć kapitał spółki

Wypracowany przez spółkę zysk niekonieczne może zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy. Możliwe są także inne rozwiązania, w tym przekazanie zysku na zwiększenie kapitału zakładowego lub przekazanie zysku na kapitał rezerwowy. Obydwa zdarzenia na gruncie prawa podatkowego wywołują różne skutki podatkowe.

„(...) Stosownie więc do art. 191 par. 1 k.s.h., przed podjęciem przez zgromadzenie wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału między wspólników nie nabywają oni prawa do dywidendy, a spółka ma pełne prawo zatrzymać zysk, który do czasu podjęcia takiej uchwały jest własnością spółki. Nie można więc w takim przypadku uznać, że spółka uzyskała nieodpłatne świadczenie w postaci prawa do nieodpłatnego korzystania z kapitału wspólników. Wspólnicy dopiero na zgromadzeniu zwołanym w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego podejmują uchwałę ustalającą, kto i w jakiej wysokości jest uprawniony do dywidendy. Uchwała taka może stanowić o nieprzyznaniu wspólnikom w ogóle prawa do dywidendy za dany rok obrotowy, cały zysk przeznaczając na kapitały rezerwowy, zapasowy lub celowy (...)”.

Ponadto przekazanie zysku na fundusz rezerwowy nie skutkuje powstaniem obciążeń podatkowych po stronie wspólników. Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. Tytułem przykładu można przytoczyć pismo Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 31 marca 2005 r., nr: 1472/ROP1/423-69-45/05/AJ, w którym czytamy, że:

„(...) art. 24 ust. 5 pkt 4 updof wyraźnie stanowi, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, nie wspomina natomiast o dochodzie przeznaczonym na inne kapitały lub fundusze osób prawnych. Ponieważ w przedmiotowej sprawie nie została podjęta uchwała zgromadzenia wspólników o przekazaniu zysku Spółki dla jedynego wspólnika, a zysk został przekazany na kapitał zapasowy, to spółka nie ma obowiązku jako płatnik wpłaty zryczałtowanego podatku od udziału w zyskach osób prawnych (...)”.

Oznacza to, że spółka nie ma obowiązku jako płatnik wpłaty zryczałtowanego podatku od udziału w zyskach osób prawnych.

Na koniec warto dodać, iż w przypadku gdy zysk spółki wcześniej wyłączony z podziału i przekazany na fundusz zapasowy zostanie przeniesiony na kapitał zakładowy, czyli w istocie rozdysponowany dla wspólników, powstanie dochód, który będzie opodatkowany.

Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 kwietnia 1994 r., nr: PO 4/MS-722-322/94, w którym stwierdzono, że:

„(...) Podwyższenie wartości akcji spółki w wyniku przeniesienia kapitału zapasowego do kapitału akcyjnego wywołuje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym u akcjonariuszy będących osobami prawnymi, stosownie do przepisów art. 7 ust. 1, art. 10 ust. 1 i art. 22 ust. 1 updop, a u akcjonariuszy będących osobami fizycznymi - stosownie do przepisów art. 9 ust. 1, art. 17 ust. 1 i art. 24 ust. 5 updof - tylko wówczas, gdy kapitał zapasowy przeniesiony do kapitału akcyjnego pochodził z nierozdzielonych w latach poprzednich zysków. Pokrycie podwyższonego kapitału akcyjnego kapitałem zapasowym pochodzącym z innych źródeł (np. z dopłat, z nadwyżki osiągniętej przy wydawaniu akcji powyżej ich wartości nominalnej) nie rodzi obowiązku podatkowego u akcjonariuszy zarówno będących osobami prawnymi, jak i fizycznymi (...)”.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK