| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy dotacja ze środków unijnych jest opodatkowana

Czy dotacja ze środków unijnych jest opodatkowana

W 2007 roku spółka otrzymała dotację ze środków unijnych przeznaczoną na zakup środków trwałych. Czy taka dotacja jest opodatkowana?


Nie

Podatnik, który otrzymał dotację ze środków unijnych na zakup środka trwałego, nie powinien zaliczyć jej do przychodów podlegających opodatkowaniu, a także do kosztów uzyskania przychodów dokonywanych od tego środka trwałego odpisów amortyzacyjnych.

Problem opodatkowania dotacji pozyskiwanych przez podatników ze środków unijnych związany jest z wydaną 30 sierpnia 2006 r. przez ministra finansów ogólną interpretacją przepisów prawa podatkowego (nr DD6-8213-8/06/DZ/412). Zgodnie z jej treścią dotacja ze środków unijnych otrzymana przez podatnika i przeznaczona na zakup środków trwałych nie korzysta z żadnego ze zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 17 ustawy o CIT. Pomimo tego jest ona jednak neutralna podatkowo. Podatnik kwoty takiej dotacji nie zalicza do przychodów podlegających opodatkowaniu (do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów - art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT). Wydatki związane z zakupem lub wytworzeniem środka trwałego nie są dla podatnika kosztem uzyskania przychodów - art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o CIT. Odpisy amortyzacyjne dokonywane od takiego środka trwałego (art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy CIT) nie staną się kosztem uzyskania przychodu podatnika ze względu na fakt ich zwrotu w postaci dotacji ze środków unijnych. Należy zaznaczyć, że ograniczenia wskazane powyżej dotyczą jedynie tej części środka trwałego, która została sfinansowana ze środków dotacji.

W sytuacji zakupu środków trwałych przy wykorzystaniu dotacji ze środków unijnych powinien mieć zastosowanie przepis art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia spod opodatkowania dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem lub wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Dotacja ze środków unijnych jest dotacją w rozumieniu art. 106 ust. 2 pkt 3a ustawy o finansach publicznych. Oznacza to, że w części, w jakiej zakup (wytworzenie) środka trwałego będzie finansowany z dotacji ze środków unijnych, taka dotacja będzie zwolniona spod opodatkowania oraz od takiej części nie będzie możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Istotą pomocy unijnej jest współfinansowanie inwestycji razem z beneficjentem w wysokości ustalonej przez odrębne przepisy prawa.

Minister finansów w wydanej przez siebie interpretacji nie odniósł się do opisanego wyżej zwolnienia. Przepis definiujący dotacje z budżetu państwa (art. 106 ust. 2 ustawy o finansach publicznych) został znowelizowany z 29 grudnia 2006 r. i od tego czasu dotacje pochodzące ze środków unijnych stanowią dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

DOROTA DĄBROWSKA

prawnik z Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy

(SVB)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z 15 lutego 19992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »