| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > W jaki sposób opodatkować dochód spółki cywilnej

W jaki sposób opodatkować dochód spółki cywilnej

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy. Zarówno przychody, jak i koszty ich uzyskania ustalane są proporcjonalnie do prawa wspólników do udziału w zysku.

Wybór formy opodatkowania musi oczywiście odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznacza to, że przy jego dokonywaniu wspólnicy mogą korzystać tylko z rodzajów opodatkowania przewidzianych przez przepisy prawne dla określonych grup podatników. Przykładowo przy wyborze karty podatkowej musi być spełnione m.in. kryterium branżowe prowadzonej działalności. Rozliczanie podatku w tej formie nie jest natomiast możliwe, jeżeli wspólnik prowadzi jednocześnie działalność innego rodzaju. Trzeba również pamiętać, że zryczałtowane formy opodatkowania oprócz niewątpliwych zalet związanych z prostotą rozliczeń i stałą przewidywalną stawką podatku wiążą się z pewnymi niedogodnościami, tj. utratą niektórych zwolnień i ulg podatkowych, wyłączeniem prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce osobowej łączy się u każdego wspólnika z pozostałymi źródłami przychodów, z których dochody opodatkowane są według skali podatkowej. W przypadku gdy wspólnik decyduje się na opodatkowanie w formie podatku liniowego, musi natomiast pamiętać o tym, że wybór takiego sposobu rozliczeń dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli zatem przykładowo podatnik prowadzi działalność indywidualną oraz w ramach spółki cywilnej, to wybór podatku liniowego dotyczy obu prowadzonych działalności.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawą o podatku zryczałtowanym przychody w spółce osobowej opodatkowane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku u każdego ze wspólników. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Rozliczając podatek od dochodów uzyskanych w ramach działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej, pamiętać należy, że dla ustalenia dochodów poszczególnych wspólników w pierwszej kolejności należy określić dochód (przychód) spółki, tak jakby to spółka była podatnikiem. Następnie dzieli się go w proporcji do udziałów w zysku poszczególnych wspólników. W tym celu należy odtworzyć i przyporządkować związane z działalnością przychody i koszty spółki. Dopiero wtedy dochód ten dzieli się w proporcji do udziału wspólników w spółce. W konsekwencji każdy wspólnik płaci podatek od określonej części całkowitego dochodu spółki odpowiadającej jego udziałowi w zysku.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK