| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Od kiedy płacić podatek od nieruchomości

Od kiedy płacić podatek od nieruchomości

Sp. z o.o. kupiła od gminy niezabudowaną działkę budowlaną. Czy powinna od niej płacić podatek od nieruchomości, skoro grunt nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej? Jeżeli jest konieczność płacenia podatku od nieruchomości, to czy w związku z zakupem omawianej działki w połowie miesiąca powinniśmy naliczyć podatek za połowę miesiąca, w którym działka została kupiona, czy tylko za pełne miesiące?


rada

Tak, dla powstania obowiązku w podatku od nieruchomości wystarczy sam fakt bycia właścicielem gruntu. Ponieważ właścicielem jest przedsiębiorca, podatek ten należy ustalić według stawki właściwej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu pojawienia się okoliczności, z których ten obowiązek wynika. Nie muszą zatem płacić Państwo podatku za połowę miesiąca, w którym działka została kupiona.

uzasadnienie

Podatnikami podatku od nieruchomości są m.in. osoby prawne, które są właścicielami lub samoistnymi posiadaczami nieruchomości lub obiektów budowlanych (art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych; dalej: ustawy). Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. grunty (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy). Grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Wyjątkiem są budynki mieszkalne oraz grunty związane z tymi budynkami, grunty pod jeziorami, zajęte na zbiorniki retencyjne lub elektrownie wodne (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy).

Przedstawione przepisy oznaczają, że z chwilą nabycia gruntu spółka stała się podatnikiem podatku od nieruchomości. Co więcej, ponieważ jest przedsiębiorcą, będzie zobowiązana do płacenia podatku według najwyższych stawek. Fakt, że na działce spółka nie prowadzi działalności, nie ma tu znaczenia. Na uniknięcie opodatkowania wyższymi stawkami pozwalałaby jedynie sytuacja, w której grunt nie nadawałby się do wykorzystania ze względów technicznych. Na ten temat pisaliśmy w ostatnim numerze Mk.

Odrębną kwestią jest ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego, czyli chwili, od której należy zacząć liczyć podatek od nieruchomości. Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje, co do zasady, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu pojawienia się okoliczności, z których ten obowiązek wynika (art. 6 ust. 1 ustawy). W tym przypadku okolicznością jest nabycie przez spółkę gruntu. Jeżeli zatem, na przykład, grunt został nabyty 5 marca, to obowiązek podatkowy powstaje 1 kwietnia. Za 25 dni marca nabywca gruntu w naszym przykładzie nie musi uiszczać podatku. Powinien to natomiast zrobić zbywca gruntu, ponieważ obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, „w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek” (art. 6 ust. 4 ustawy). Warto jeszcze dodać, że spółka powinna skorygować swoją deklarację na podatek od nieruchomości o nabyty grunt w terminie 14 dni od transakcji (art. 6 ust. 9 ustawy).

• art. 1a i 6 ustawy z 12 stycznia 1999 r. o podatkach i opłatach lokalnych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 9, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »