| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie są skutki wykupu samochodu w trakcie umowy leasingu

Jakie są skutki wykupu samochodu w trakcie umowy leasingu

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Rozliczam ją w PKPiR. W ubiegłym roku rozpoczęłam leasing auta na okres 4 lat. Obecnie, po roku leasingu, noszę się z zamiarem wykupienia go. Leasingodawca wyraża zgodę, proponując wykup auta po cenie rynkowej. Każdą ratę leasingową oraz 60% VAT (samochód osobowy) odliczałam co miesiąc.

1. Czy w związku z wcześniejszym wykupem auta dotychczasowe odliczenia zostaną uznane, czy też organ podatkowy może je podważyć?

2. Jak w związku z tym będzie wyglądało rozliczenie VAT przy rezygnacji z dalszego leasingu?

3. Przy ewentualnym wykupie auta otrzymam fakturę zakupu; czy od zakupionego samochodu osobowego będę mogła jednorazowo odliczyć VAT?

rada

Z powodu wcześniejszego wykupienia leasingowanego samochodu:

1. Dotychczasowe odliczenia VAT naliczonego od rat leasingowych nie powinny być zakwestionowane.

2. Rezygnacja z leasingu nie spowoduje żadnych konsekwencji w zakresie rozliczenia VAT.

3. Nabycie poleasingowego samochodu będzie uprawniało do odliczenia 60% podatku naliczonego (nie więcej niż 6000 zł) z faktury zakupu. Odliczenia należy dokonać jednorazowo w deklaracji składanej za miesiąc otrzymania faktury lub w deklaracji za miesiąc następny.

uzasadnienie

Przepisy o VAT, regulujące kwestie odliczenia podatku naliczonego w przypadku leasingu samochodów osobowych (art. 86 ust. 7 ustawy o VAT), nie odnoszą się w żadnym przypadku do długości trwania umowy leasingu. Skrócenie, rozwiązanie lub inne przedterminowe zakończenie umowy nie ma wpływu na odliczenie podatku naliczonego.

Przy nabyciu poleasingowego samochodu osobowego odliczenia podatku naliczonego należy dokonać na zasadach ogólnych, tak samo jak przy nabyciu samochodu osobowego niepoprzedzonym leasingiem. Limity odliczenia podatku naliczonego (60%, nie więcej niż 6000 zł, określone w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT) są liczone od nowa. Odliczenie VAT naliczonego w czasie umowy leasingu nie wpływa na limit odliczenia przy nabyciu samochodu.

Jedyne ryzyko w rozliczeniu VAT jest związane z brakiem prawa do odliczenia wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 23b ust. 1 pkt 1 updof wydatki na opłaty leasingowe mogą bowiem zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z umowy leasingu jedynie wtedy, gdy umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. Istnieje niewielkie ryzyko, że skrócona umowa zostanie uznana za taką, która została zawarta na okres krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji. Prowadziłoby to do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków na dotychczasowe raty leasingowe. Ryzyko jest jednak czysto teoretyczne, gdyż w praktyce organów podatkowych nie występuje kwestionowanie umów leasingowych z tego akurat powodu.

• art. 86 ust. 3 i 7, art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• art. 23b ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

Zbigniew Huszcz

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK