| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zeznanie roczne przedsiębiorców

Zeznanie roczne przedsiębiorców

Podatnicy prowadzący w 2007 roku działalność gospodarczą muszą do końca kwietnia złożyć PIT-36 albo PIT-36L.


Przedsiębiorcy, podobnie jak osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, na rozliczenie z fiskusem za 2007 rok mają czas do 30 kwietnia 2008 r.

Podatnicy uzyskujący w ubiegłym roku dochody z działalności gospodarczej mają do wyboru dwa formularze: PIT-36 lub PIT-36L. Z pierwszego skorzystają podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Natomiast drugi druk PIT-36L muszą złożyć przedsiębiorcy, który dokonują rozliczeń na zasadzie liniowego 19-proc. PIT.

Przedsiębiorca może złożyć zeznanie bezpośrednio w urzędzie lub przesłać je listem poleconym. W drugim przypadku za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.

W obu sytuacjach trzeba zadbać o potwierdzenie złożenia zeznania. Składając PIT osobiście warto wziąć ze sobą kopię PIT i poprosić, aby w urzędzie podstemplowano na niej datę złożenia druku. Przy wysyłaniu zeznania pocztą trzeba to zrobić listem poleconym. Zwrotkę potwierdzającą nadanie listu poleconego trzeba przechowywać z kopią dokumentów dotyczących danego rozliczenia przez prawie sześć lat, tj. do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego (pięć lat, licząc od końca roku, w którym składane jest zeznanie).

Jeśli z rozliczenia wynika dopłata podatku, podatnik musi wpłacić pieniądze na konto fiskusa. Możliwości wyboru formy zapłaty w tej sytuacji nie ma. Przedsiębiorcy dopełniają tego obowiązku tylko i wyłącznie w formie bezgotówkowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.

Zasada ta nie ma zastosowania w przypadkach:

• zapłaty podatków niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;

• gdy zapłata podatku, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, jest dokonywana papierami wartościowymi lub znakami akcyzy;

• pobierania podatków przez płatników lub inkasentów.

ROZLICZANIE STRATY

Podatnicy, którzy zamiast dochodów wykazują stratę, mają prawo do odliczenia jej od dochodu w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość takiego odliczenia w którymkolwiek z tych lat, w tym również w 2007 roku, nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Odliczenie straty przysługuje tylko od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK