| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można uzyskać zwrot nadwyżki podatku w terminie 25 dni

Kiedy można uzyskać zwrot nadwyżki podatku w terminie 25 dni

W jakich przypadkach ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje możliwość zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni?


Regułą jest, że zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podatnik może otrzymać w ciągu 60 dni (w przypadku nabycia środków trwałych, względnie sprzedaży opodatkowanej stawkami 0 proc., 3 proc. lub 7 proc.) albo 180 dni. Tymczasem w pewnych okolicznościach ustawa o podatku od towarów i usług pozwala na skrócenie tego terminu do 25 dni.

W tym przypadku należy wspomnieć o przepisach art. 87 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z tymi regulacjami, urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić nadwyżkę podatku naliczonego w terminie 25 dni, jeżeli spełnione zostaną warunki określone w tym przepisie. Wyjaśnijmy, że chodzi tylko o tę wynikającą z nabycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jak również wynikającą z dostaw towarów lub świadczenia usług opodatkowanych stawkami 0 proc., 3 proc. lub 7 proc. Przy czym w tym drugim przypadku ustawodawca wprowadził dodatkowe ograniczenie kwotowe - kwota nadwyżki podatku naliczonego, która może zostać zwrócona w przyspieszonym terminie, nie może przekraczać 22 proc. wartości obrotów opodatkowanych tymi stawkami. Wspomnieliśmy, że muszą być przy tym spełnione określone warunki. A nie są one proste.

Zacznijmy od przedstawienia najistotniejszych. Przede wszystkim, kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji muszą wynikać z: faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały zapłacone w całości, bezpośrednio podatnikowi - wystawcy faktury. Ponadto kwota ta może także wynikać z dokumentów celnych oraz decyzji organów celnych, jeżeli kwoty podatku z nich wynikające zostały zapłacone, a także z wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Przepis ten wymaga - na co warto zwrócić uwagę - w pierwszej kolejności, aby kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji wynikały z faktur (oraz decyzji i dokumentów celnych), które zostały w całości zapłacone. Dotyczy to wszystkich faktur i dokumentów lub decyzji celnych, z których wynika kwota podatku naliczonego w danej deklaracji.

Tomasz Michalik

doradca podatkowy, partner MDDP

Not. KT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »