| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy należy sporządzić raport fiskalny

Kiedy należy sporządzić raport fiskalny

Kiedy podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług taksówkowych powinien sporządzić raport fiskalny? Co w przypadku, gdy kończy pracę po godzinie 24?


rada

Raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień należy sporządzić nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym.

uzasadnienie

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących. Do takich podatników należą m.in. taksówkarze.

Przez raport fiskalny: dobowy, miesięczny, okresowy lub rozliczeniowy, rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatkowych oraz sprzedaży zwolnionej z podatku.

W rozporządzeniu z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawodawca postanowił, iż podatnicy prowadzący ewidencję z zastosowaniem kas rejestrujących są obowiązani do:

• dokonywania rejestracji każdej sprzedaży za pomocą kasy i dokonywaniu wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy,

• sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.

A zatem prowadząc sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, należy sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym.

Dla przykładu pragnę przytoczyć pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z 14 września 2004 r. nr PP/443/250/04, w którym czytamy, że: „Podatnik jest obowiązany do sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca. Co prawda z literalnego brzmienia przepisu wynika, że raport powinien być sporządzony po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, niemniej jednak zgodnie z wykładnią celowościową zasadnym jest uznanie, że skoro sprzedaż - rozpoczęcie kursu - zaczyna się przed godz. 12.00, a kończy po godz. 00.00 następnej doby, możliwe jest sporządzenie raportu fiskalnego po zakończeniu kursu”.

• art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 1 pkt 14, § 5 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników - Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798

Marzena Kotecka

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK