| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy sposób dokonania płatności ma wpływ na obowiązek stosowania kas rejestrujących

Czy sposób dokonania płatności ma wpływ na obowiązek stosowania kas rejestrujących

Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży dla osób fizycznych. Wiem, że obowiązek ewidencjonowania obrotu w kasach rejestrujących powstaje po przekroczeniu obrotu 40 tys. zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Czy istnieje również wtedy, gdy płatności dokonywane są przelewem? W rozporządzeniu o kasach fiskalnych przeczytałem, że nie, a w urzędzie skarbowym powiedzieli mi, że sposób płatności nie ma znaczenia. Jak jest faktycznie?


RADA

Sposób dokonania zapłaty ma znaczenie w przypadku niektórych zwolnień z obowiązku stosowania kas. Jednak nie jest to jedyny warunek stosowania zwolnień. Szczegółowo zostały one omówione w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zasadą jest, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kasy rejestrującej.

Od tej zasady Minister Finansów rozporządzeniem wprowadził wyjątki, zwalniając pewne grupy podatników lub czynności z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy.

Jedną z grup zwolnionych z obowiązku stosowania kas są podatnicy, u których kwota obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł, pod warunkiem że wcześniej nie powstał u nich obowiązek ewidencjonowania.

W sytuacji gdy wymieniona kwota obrotu zostanie przekroczona, podatnik prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej traci prawo do zwolnienia i jest obowiązany rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych za pomocą kasy rejestrującej. Podatnik powinien posiadać kasę i rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w pierwszym półroczu 2008 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000 zł ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Przykładowo, gdy podatnik przekroczy limit 40 000 zł obrotu na rzecz osób fizycznych w lutym, to powinien posiadać kasę rejestrującą (rozpocząć ewidencjonowanie) od 1 maja. W związku z tym, że obecne rozporządzenie obowiązuje do 30 czerwca 2008 r., sytuację przekroczenia limitu w II półroczu 2008 r. będzie regulowało kolejne rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.

Omówione zwolnienie, jak widać, nie jest uzależnione od sposobu dokonywania zapłaty, a jedynie od wysokości osiągniętych przez podatnika obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Oprócz omówionego zwolnienia podmiotowego rozporządzenie wprowadza jeszcze inne rodzaje zwolnień (przedmiotowych). W pytaniu Czytelnik wspomniał o zwolnieniach z obowiązku stosowania kas, których stosowanie jest uzależnione od sposobu dokonania zapłaty. Jednym z takich zwolnień przedmiotowych jest zwolnienie wymienione w poz. 38 załącznika do rozporządzenia o kasach rejestrujących. Na podstawie tego przepisu zwolnione z obowiązku ewidencjonowania jest świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed 1 stycznia 2008 r. Są zatem trzy warunki stosowania tego zwolnienia:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK