| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy sposób dokonania płatności ma wpływ na obowiązek stosowania kas rejestrujących

Czy sposób dokonania płatności ma wpływ na obowiązek stosowania kas rejestrujących

Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży dla osób fizycznych. Wiem, że obowiązek ewidencjonowania obrotu w kasach rejestrujących powstaje po przekroczeniu obrotu 40 tys. zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Czy istnieje również wtedy, gdy płatności dokonywane są przelewem? W rozporządzeniu o kasach fiskalnych przeczytałem, że nie, a w urzędzie skarbowym powiedzieli mi, że sposób płatności nie ma znaczenia. Jak jest faktycznie?


RADA

Sposób dokonania zapłaty ma znaczenie w przypadku niektórych zwolnień z obowiązku stosowania kas. Jednak nie jest to jedyny warunek stosowania zwolnień. Szczegółowo zostały one omówione w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zasadą jest, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kasy rejestrującej.

Od tej zasady Minister Finansów rozporządzeniem wprowadził wyjątki, zwalniając pewne grupy podatników lub czynności z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy.

Jedną z grup zwolnionych z obowiązku stosowania kas są podatnicy, u których kwota obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł, pod warunkiem że wcześniej nie powstał u nich obowiązek ewidencjonowania.

W sytuacji gdy wymieniona kwota obrotu zostanie przekroczona, podatnik prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej traci prawo do zwolnienia i jest obowiązany rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych za pomocą kasy rejestrującej. Podatnik powinien posiadać kasę i rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w pierwszym półroczu 2008 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000 zł ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Przykładowo, gdy podatnik przekroczy limit 40 000 zł obrotu na rzecz osób fizycznych w lutym, to powinien posiadać kasę rejestrującą (rozpocząć ewidencjonowanie) od 1 maja. W związku z tym, że obecne rozporządzenie obowiązuje do 30 czerwca 2008 r., sytuację przekroczenia limitu w II półroczu 2008 r. będzie regulowało kolejne rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.

Omówione zwolnienie, jak widać, nie jest uzależnione od sposobu dokonywania zapłaty, a jedynie od wysokości osiągniętych przez podatnika obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Oprócz omówionego zwolnienia podmiotowego rozporządzenie wprowadza jeszcze inne rodzaje zwolnień (przedmiotowych). W pytaniu Czytelnik wspomniał o zwolnieniach z obowiązku stosowania kas, których stosowanie jest uzależnione od sposobu dokonania zapłaty. Jednym z takich zwolnień przedmiotowych jest zwolnienie wymienione w poz. 38 załącznika do rozporządzenia o kasach rejestrujących. Na podstawie tego przepisu zwolnione z obowiązku ewidencjonowania jest świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed 1 stycznia 2008 r. Są zatem trzy warunki stosowania tego zwolnienia:

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK