| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy sposób dokonania płatności ma wpływ na obowiązek stosowania kas rejestrujących

Czy sposób dokonania płatności ma wpływ na obowiązek stosowania kas rejestrujących

Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży dla osób fizycznych. Wiem, że obowiązek ewidencjonowania obrotu w kasach rejestrujących powstaje po przekroczeniu obrotu 40 tys. zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Czy istnieje również wtedy, gdy płatności dokonywane są przelewem? W rozporządzeniu o kasach fiskalnych przeczytałem, że nie, a w urzędzie skarbowym powiedzieli mi, że sposób płatności nie ma znaczenia. Jak jest faktycznie?

• podatnik świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i nie rozpoczął ich ewidencjonowania przed 1 stycznia 2008 r.,

• podatnik prowadzi szczegółową ewidencję i posiada dowody dokumentujące transakcję, aby możliwe było przypisanie konkretnej zapłaty do danej transakcji,

• zapłata za usługę w całości nastąpi za pośrednictwem poczty lub banku. Oznacza to, że podatnik nie może nawet częściowo przyjąć należności w gotówce.

Wszystkie wymienione warunki zwolnienia powinny być spełnione łącznie. Jeżeli Czytelnik dokonuje dostawy towarów (a nie świadczenia usług), to sposób zapłaty (przelew albo gotówka) nie ma znaczenia. Zwolnienie to nie ma bowiem zastosowania do dostaw towarów. Sposób zapłaty miałby znaczenie wtedy, gdy chodziłoby o należność za usługę, a nie towar i jednocześnie spełnione zostałyby pozostałe warunki zwolnienia. Omówione zwolnienie jest też niezależne od wysokości obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Od sposobu dokonania zapłaty jest również uzależnione zwolnienie wymienione w poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Zwolnienie to obejmuje dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia w sprawie kas. Są dwa warunki stosowania tego zwolnienia:

• zapłata za towar musi nastąpić w całości za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,

• z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła.

Prowadzona ewidencja dowodów zapłaty powinna być na tyle szczegółowa, aby na jej podstawie można było ustalić również dane, w tym adres, osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów.

Zwolnienia tego nie mogą stosować podatnicy, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kas przed 1 stycznia 2008 r.

Obecnie zwolnienia z obowiązku stosowania kas obowiązują do 30 czerwca 2008 r. na podstawie rozporządzenia z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących. Zwolnienia z obowiązku stosowania kas mają charakter terminowy i są przedłużane kolejnymi rozporządzeniami wydawanymi w tej sprawie przez Ministra Finansów. Ich zakres nie ulega zwykle większym zmianom. Na dzień dzisiejszy nie są zapowiadane zmiany w zakresie omówionych zwolnień.

• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 2, § 3 ust. 1 pkt 3 i ust. 4, poz. 38 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 245, poz. 1807

Piotr Florys

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK