| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakich darowizn mogą dokonywać podatnicy CIT

Jakich darowizn mogą dokonywać podatnicy CIT

Podatnicy CIT mają możliwość dokonywania zmniejszania wysokości swoich obciążeń podatkowych poprzez dokonywanie pewnego typu wydatków. Podstawa opodatkowania może zostać obniżona poprzez odliczenie przekazanych darowizn. Kwestia ta wymaga jednak omówienia. Nie każde bowiem przekazanie stanowi podstawę odliczenia.

• działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;

• promocji i organizacji wolontariatu.

Należy podkreślić, iż podatnik podatku dochodowego od osób prawnych jest uprawniony do pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwoty przekazanych w tym zakresie darowizn, po spełnieniu kilku przesłanek. Przede wszystkim darowizna musi zostać dokonana na rzecz podmiotów realizujących cele zgodne z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Katalog tych zadań został w ustawie określony bardzo szeroko. W uproszczeniu można jednakże stwierdzić, że za zadania publiczne uznawane są co do zasady m.in. działalność charytatywna, działalność ekologiczna, ochrona oraz promocja zdrowia, działalność w zakresie nauki, edukacji, wychowania, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, a także działalność na rzecz upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.

Należy także pamiętać, iż limit odliczenia nie może przekroczyć 10 proc. dochodu.

Jak zostało to wskazane w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odbiorcami darowizn, których dokonanie umożliwia obniżenie podstawy opodatkowania darczyńcy, mogą być organizacje pozarządowe niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, czyli nieprowadzące działalności gospodarczej. Odbiorcami darowizn mogą być zatem osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie obowiązujących odrębnych przepisów. Mogą być to np. fundacje oraz stowarzyszenia.

Darowizny z przeznaczeniem na cele kultu religijnego stanowią drugą grupę darowizn, których dokonania wiąże się z możliwością odliczenia wartości dokonanej darowizny od dochodu. Limit odliczenia także i w tym przypadku nie może przekroczyć 10 proc. dochodu.

Konieczne jest zwrócenie uwagi, że przekazanie darowizny w dowolnej formie na rzecz zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, a także jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących określoną działalność gospodarczą nie będzie uprawniało do odliczenia jej wartości od dochodu podmiotu dokonującego darowizny. Ograniczenie to dotyczy działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK