| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Co zrobić, gdy przedsiębiorca nie ma na dopłatę podatku

Co zrobić, gdy przedsiębiorca nie ma na dopłatę podatku

Przedsiębiorca, który nie zapłaci podatku wynikającego z zeznania rocznego w ustawowym terminie, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Odsetki te wynoszą obecnie 13,5 proc. w skali roku.

• w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

JAK TO ZROBIĆ...

Uzasadnienie wniosku o udzielenie ulgi

PROBLEM: Podatnikowi po wypełnieniu rocznego zeznania PIT-36L wyszła dopłata podatku w wysokości 18 tys. zł. Jednak w grudniu 2007 r. żona podatnika przeszła rozległy zawał i wszelkie środki przeznaczył na jej leczenie. Nie ma pieniędzy na jednorazową wpłatę tej należności. Czy sytuacja osobista może być uzasadnieniem do złożenia wniosku o rozłożenie podatku na raty?

ROZWIĄZANIE: Tak. Przepisy wskazują, że podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty, gdy istnieje ważny interes osobisty podatnika lub ważny interes publiczny. W opisanym przypadku istnieje ważny interes podatnika. We wniosku o rozłożenie podatku na raty przedsiębiorca powinien przedstawić swoją sytuację osobistą, podając środki, jakie przeznacza na leczenie żony, np. pobyt w szpitalu, leki, wizyty u specjalistów. Warto dołączyć też kopie rachunków czy faktur potwierdzających te wydatki. Ponadto podatnik powinien określić, na jaką liczbę rat chciałby mieć podatek rozłożony oraz w jakiej formie będzie go wpłacał do urzędu - przykładowo do 20 dnia każdego miesiąca.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK