| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Po wykupie auta można uwzględnić wcześniej nieodliczony podatek

Po wykupie auta można uwzględnić wcześniej nieodliczony podatek

W okresie użytkowania samochodu osobowego na podstawie zawartych umów leasingu finansowego prawo użytkownika do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu jest ograniczone. Jednak po wykupieniu przedmiotu leasingu możliwe będzie odliczenie wcześniej nieodliczonego VAT.

Z punktu widzenia leasingodawcy w leasingu tzw. finansowym wydanie towarów na podstawie zawartej umowy równoznaczne jest na gruncie podatku od towarów i usług z jego dostawą.

Wiąże się to z przewidzianym w umowie skutkiem w postaci przejścia na leasingobiorcę prawa własności z chwilą zapłaty ostatniej raty, względnie zaistnienia innych zdarzeń określonych w umowie. W chwili wydania towaru nie dochodzi jednak do przeniesienia na leasingobiorcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. O tym można mówić dopiero z chwilą zakończenia okresu leasingu.

Zatem w okresie użytkowania towaru, w tym przypadku samochodu osobowego, na podstawie zawartych umów leasingu finansowego, prawo użytkownika do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu jest ograniczone.

Natomiast jeżeli w następstwie realizacji zawartej umowy dojdzie do przeniesienia nań prawa własności samochodów, a więc ich nabycia - wówczas przy zachowaniu warunków określonych w przepisach o VAT powstanie u użytkownika prawo do obniżenia podatku należnego o pozostałą, wcześniej nieodliczoną kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury wystawionej przez leasingodawcę.

Ważne!

W chwili wydania towaru nie dochodzi do przeniesienia na leasingobiorcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. O tym można mówić dopiero z chwilą zakończenia okresu leasingu

6 tys. zł

Limit odliczenia VAT

Przy zakupie samochodów osobowych ustawodawca zezwolił na odliczenie VAT naliczonego w wysokości nieprzekraczającej 6 tys. zł

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK