| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Po wykupie auta można uwzględnić wcześniej nieodliczony podatek

Po wykupie auta można uwzględnić wcześniej nieodliczony podatek

W okresie użytkowania samochodu osobowego na podstawie zawartych umów leasingu finansowego prawo użytkownika do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu jest ograniczone. Jednak po wykupieniu przedmiotu leasingu możliwe będzie odliczenie wcześniej nieodliczonego VAT.

Z punktu widzenia leasingodawcy w leasingu tzw. finansowym wydanie towarów na podstawie zawartej umowy równoznaczne jest na gruncie podatku od towarów i usług z jego dostawą.

Wiąże się to z przewidzianym w umowie skutkiem w postaci przejścia na leasingobiorcę prawa własności z chwilą zapłaty ostatniej raty, względnie zaistnienia innych zdarzeń określonych w umowie. W chwili wydania towaru nie dochodzi jednak do przeniesienia na leasingobiorcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. O tym można mówić dopiero z chwilą zakończenia okresu leasingu.

Zatem w okresie użytkowania towaru, w tym przypadku samochodu osobowego, na podstawie zawartych umów leasingu finansowego, prawo użytkownika do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu jest ograniczone.

Natomiast jeżeli w następstwie realizacji zawartej umowy dojdzie do przeniesienia nań prawa własności samochodów, a więc ich nabycia - wówczas przy zachowaniu warunków określonych w przepisach o VAT powstanie u użytkownika prawo do obniżenia podatku należnego o pozostałą, wcześniej nieodliczoną kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury wystawionej przez leasingodawcę.

Ważne!

W chwili wydania towaru nie dochodzi do przeniesienia na leasingobiorcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. O tym można mówić dopiero z chwilą zakończenia okresu leasingu

6 tys. zł

Limit odliczenia VAT

Przy zakupie samochodów osobowych ustawodawca zezwolił na odliczenie VAT naliczonego w wysokości nieprzekraczającej 6 tys. zł

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »