| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > W jakich przypadkach przy najmie lokalu trzeba rozliczyć VAT

W jakich przypadkach przy najmie lokalu trzeba rozliczyć VAT

Wynajem lokali dla przedsiębiorców na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług. Zwolnione z VAT są natomiast usługi wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele mieszkaniowe.

Jak wynika z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (z określonymi zastrzeżeniami). Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 13 pkt 4, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.

Warto jednak pamiętać o szczególnych procedurach dotyczących drobnych przedsiębiorców. Otóż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 tys. zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zasada ta określona została w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast podatnik rozpoczynający wykonywanie działalności w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, wspomnianej kwoty 50 tys. zł. Przepis dotyczący tej kwestii znajduje się w art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Warto jednak w tym przypadku przypomnieć wyjaśnienia zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Z wyjaśnień tych wynika, że podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczyła w 2007 roku kwotę 39 700 zł (czyli poprzedni limit) tracą prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług w momencie przekroczenia tej kwoty. Zatem sam fakt podwyższenia limitu uprawniającego do zwolnienia z podatku od 2008 roku do 50 tys. zł nie oznacza, że podatnicy, którzy przekroczyli obowiązujący w 2007 roku limit 39 700 zł, mogą korzystać w 2008 roku ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zdarza się, że małżonkowie wynajmują lokale stanowiące ich współwłasność. Jeśli umowa najmu/dzierżawy nieruchomości stanowiącej współwłasność zostanie zawarta przez jednego małżonka, a obowiązek podatkowy w podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu najmu zostanie zgłoszony przez współmałżonków oddzielnie, wówczas zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje każdemu ze współmałżonków oddzielnie. Każdy bowiem ze współwłaścicieli nieruchomości jest traktowany jako odrębny podmiot osiągający obrót z najmu proporcjonalnie do udziału w nieruchomości (w przypadku wspólności ustawowej małżonków w częściach równych).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK