| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy spółce cywilnej przysługuje zwrot VAT po wykreśleniu jej z rejestru

Czy spółce cywilnej przysługuje zwrot VAT po wykreśleniu jej z rejestru

Czy spółce cywilnej, która zostaje wykreślona z rejestru podatników, przysługuje zwrot nadwyżki VAT wynikającej z ostatniej deklaracji? Nadwyżka pochodzi z okresu, kiedy spółka rozliczała się z VAT i nabyła prawo do zwrotu. Deklaracje złożyła przed wykreśleniem z rejestru.

Większość organów skarbowych również podziela to zdanie. Sugerują one, że zakaz występowania o zwrot VAT ewidentnie wynika z cytowanego powyżej przepisu.

Na tym tle od dłuższego czasu trwa spór pomiędzy rygorystycznymi organami podatkowymi a podatnikami oraz praktykami stosującymi na co dzień prawo podatkowe.

W tej sprawie wypowiedział się również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 21 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Lu 726/06. WSA jednoznacznie poparł podatników, uznając, że skoro podatnik nabył prawo do zwrotu VAT w momencie, kiedy był jeszcze zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, ma prawo żądać tego zwrotu nawet wówczas, jeśli wyrejestrował swoją działalność.

Ważne!

Jeśli podatnik nabył prawo do zwrotu VAT w momencie, kiedy był jeszcze zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, ma prawo żądać tego zwrotu nawet wówczas, jeśli wyrejestrował swoją działalność, za okres, gdy był podatnikiem.

W cytowanym wyroku sprawa dotyczyła prawa do zwrotu VAT, o który wystąpiła spółka cywilna. Organ podatkowy odmówił zwrotu, ponieważ spółka została wykreślona z rejestru.

W dniu 5 stycznia 2006 r. spółka zgłosiła zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu z dniem 31 grudnia 2005 r., co stanowiło podstawę do wykreślenia jej z rejestru podatników VAT. 12 stycznia 2006 r. spółka złożyła deklarację VAT-7 za grudzień 2005 r., w której wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.

Organy podatkowe odmówiły zwrotu różnicy podatku za grudzień 2005 r. Argumentując swoją decyzję, powoływały się na przepis art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Uznały, że skoro podatnik został wykreślony z rejestru 31 grudnia 2005 r., to utracił z tym dniem prawo do żądania zwrotu różnicy VAT. Organy podatkowe podkreśliły także, że w przypadku rozwiązania spółki cywilnej do rozliczenia podatku za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 6 ustawy o VAT, zastosowanie ma przepis szczególny, jakim jest art. 14 ust. 9 ustawy. W omawianej sprawie organy podatkowe uznały, że powyższy przepis nie ma zastosowania, gdyż nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu remanentu likwidacyjnego, którego wartość wynosiła zero. Dlatego też w ocenie organów podatkowych zastosowanie miała ogólna zasada wyrażona w art. 88 ust. 4 ustawy VAT.

Wojewódzki Sad Administracyjny, do którego trafiła ta sprawa, nie potwierdził stanowiska organu podatkowego rozpatrującego sprawę w niższej instancji i nakazał jej uchylenie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK