| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy spółce cywilnej przysługuje zwrot VAT po wykreśleniu jej z rejestru

Czy spółce cywilnej przysługuje zwrot VAT po wykreśleniu jej z rejestru

Czy spółce cywilnej, która zostaje wykreślona z rejestru podatników, przysługuje zwrot nadwyżki VAT wynikającej z ostatniej deklaracji? Nadwyżka pochodzi z okresu, kiedy spółka rozliczała się z VAT i nabyła prawo do zwrotu. Deklaracje złożyła przed wykreśleniem z rejestru.

Większość organów skarbowych również podziela to zdanie. Sugerują one, że zakaz występowania o zwrot VAT ewidentnie wynika z cytowanego powyżej przepisu.

Na tym tle od dłuższego czasu trwa spór pomiędzy rygorystycznymi organami podatkowymi a podatnikami oraz praktykami stosującymi na co dzień prawo podatkowe.

W tej sprawie wypowiedział się również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 21 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Lu 726/06. WSA jednoznacznie poparł podatników, uznając, że skoro podatnik nabył prawo do zwrotu VAT w momencie, kiedy był jeszcze zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, ma prawo żądać tego zwrotu nawet wówczas, jeśli wyrejestrował swoją działalność.

Ważne!

Jeśli podatnik nabył prawo do zwrotu VAT w momencie, kiedy był jeszcze zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, ma prawo żądać tego zwrotu nawet wówczas, jeśli wyrejestrował swoją działalność, za okres, gdy był podatnikiem.

W cytowanym wyroku sprawa dotyczyła prawa do zwrotu VAT, o który wystąpiła spółka cywilna. Organ podatkowy odmówił zwrotu, ponieważ spółka została wykreślona z rejestru.

W dniu 5 stycznia 2006 r. spółka zgłosiła zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu z dniem 31 grudnia 2005 r., co stanowiło podstawę do wykreślenia jej z rejestru podatników VAT. 12 stycznia 2006 r. spółka złożyła deklarację VAT-7 za grudzień 2005 r., w której wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.

Organy podatkowe odmówiły zwrotu różnicy podatku za grudzień 2005 r. Argumentując swoją decyzję, powoływały się na przepis art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Uznały, że skoro podatnik został wykreślony z rejestru 31 grudnia 2005 r., to utracił z tym dniem prawo do żądania zwrotu różnicy VAT. Organy podatkowe podkreśliły także, że w przypadku rozwiązania spółki cywilnej do rozliczenia podatku za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 6 ustawy o VAT, zastosowanie ma przepis szczególny, jakim jest art. 14 ust. 9 ustawy. W omawianej sprawie organy podatkowe uznały, że powyższy przepis nie ma zastosowania, gdyż nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu remanentu likwidacyjnego, którego wartość wynosiła zero. Dlatego też w ocenie organów podatkowych zastosowanie miała ogólna zasada wyrażona w art. 88 ust. 4 ustawy VAT.

Wojewódzki Sad Administracyjny, do którego trafiła ta sprawa, nie potwierdził stanowiska organu podatkowego rozpatrującego sprawę w niższej instancji i nakazał jej uchylenie.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »