| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT

Czy w momencie wycofania i przeznaczenia samochodu na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa - czyli na własne potrzeby - wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu z 5-letniej korekty? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej.


RADA

Tak, konieczność korekty powstanie wówczas, gdy czynność przekazania będzie podlegała zwolnieniu z VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie, kiedy nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu. Jest to uzależnione od tego, czy przy jego nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia VAT (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Jeśli nie przysługiwało, takie przekazanie nie podlega w ogóle opodatkowaniu, nie rozlicza się tej transakcji w deklaracji VAT-7. Nie ma również obowiązku dokonywania żadnej korekty, gdyż nie odliczono VAT.

Przykład

Jan Kowalski zakupił używany samochód za kwotę 20 000 zł. Zakup ten został udokumentowany fakturą VAT marża. Dlatego nie odliczył VAT. Przekazując samochód, nie opodatkuje tego przekazania.

Gdy odliczyliśmy VAT, w całości lub w części, takie przekazanie samochodu na cele osobiste będzie miało skutki w rozliczeniu VAT. Z pytania nie wynika, czy przekazanie dotyczy samochodu osobowego, czy innego pojazdu samochodowego, od którego nabycia przysługiwało firmie częściowe odliczenie VAT na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, czy też samochodu ciężarowego, od którego firma była uprawniona do odliczenia VAT w 100%. Rodzaj przekazanego samochodu ma decydujące znaczenie na obowiązek korekty odliczonego VAT, jeżeli przekazanie następuje w okresie 5-letniego okresu korekty. Rozważmy te dwie sytuacje odrębnie.

Jeżeli przekazujemy samochód na własne potrzeby (wycofany z działalności), a firmie przysługiwało częściowe prawo do odliczenia VAT przy jego nabyciu, jego przekazanie (dostawa) korzystać będzie również ze zwolnienia z VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się z VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zwolnienie ma zastosowanie zatem do dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, od których przysługiwało częściowe prawo odliczenia VAT:

• 1 maja 2004 r. w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego i nie więcej niż 5000 zł,

• 22 sierpnia 2005 r. w wysokości 60% tej kwoty i nie więcej niż 6000 zł, a wystarczającym warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest wyłącznie półroczny okres ich używania do prowadzonej działalności.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »