| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT

Czy w momencie wycofania i przeznaczenia samochodu na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa - czyli na własne potrzeby - wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu z 5-letniej korekty? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej.

Korekta nie byłaby konieczna, gdyby dotyczyła samochodu niewprowadzonego do środków trwałych firmy lub samochód zostałby nabyty po 1 czerwca 2005 r. za wartość nie wyższą niż 15 000 zł (nie dotyczyłby go 5-letni okres korekty).

Korekta odliczonego VAT nie będzie konieczna, jeżeli firma wycofa z prowadzonej działalności samochód ciężarowy i przekaże go na cele osobiste. W takiej sytuacji nie nastąpi zmiana przeznaczenia samochodu, z tego względu, że czynność przekazania będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Samochód nie spełnia w tej sytuacji przesłanek uprawniających do uznania go za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, objęty zwolnieniem z VAT. Jego przekazanie nie może korzystać również ze zwolnienia na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT. Skoro zatem samochód nabyty został na cele opodatkowane VAT z prawem do odliczenia VAT (w pełnej wysokości) i jego przekazanie również podlega opodatkowaniu, nie zachodzi konieczność korekty odliczonego VAT. Zamiast tej korekty firma jest zobowiązana określić kwotę należnego VAT od przekazania i rozliczyć ją w deklaracji. Za podstawę opodatkowania firma powinna przyjąć w tym przypadku cenę nabycia samochodu bez podatku (art. 29 ust. 10 ustawy).

• art. 7 ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 91 ust. 4-7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1861

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »