| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kapitał zakładowy a koszty uzyskania przychodu

Kapitał zakładowy a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej często ponoszą znaczące wydatki w celu podwyższenia kapitału zakładowego. Zwykle wydatki te obejmują koszt aktu notarialnego, usługi doradcze, wynagrodzenia prawników z tytułu przygotowania prospektów w przypadku spółek giełdowych czy też koszty ogłoszeń prasowych.


Tego rodzaju wydatki należy uznać za związane z działalnością gospodarczą przedsiębiorców i za pozostające w co najmniej pośrednim związku z osiąganymi przez te spółki przychodami.

Wśród organów podatkowych panowało dosyć restrykcyjne stanowisko odnośnie do możliwości zaliczenia wydatków na emisję akcji do kosztów uzyskania przychodu, a w konsekwencji do możliwości odliczenia VAT naliczonego. Organy podatkowe wskazywały przede wszystkim, że podwyższenie kapitału zakładowego nie skutkuje powstaniem bezpośredniego źródła przychodu dla spółek, a emisja akcji nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Jeszcze w niedawno wydanej interpretacji z 3 grudnia 2007 r. (nr ILPP1/443-196/07-2/MT) dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu odmówił podatnikowi możliwości odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z emisją akcji powołując się na interpretację urzędu skarbowego odmawiającego temu samemu podatnikowi możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Negatywne stanowisko w zakresie możliwości odliczenia VAT naliczonego zajmował również przykładowo Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów w interpretacji z 14 lutego 2007 r. (nr 1438/443/359-168/2006/ 2007/AS) czy też dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie w interpretacji z 21 czerwca 2005 r. (nr PP2/4407-89/05/I).

Jednak zdaniem sądów administracyjnych tego rodzaju stanowisko organów podatkowych jest nieprawidłowe. Zgodnie z wyrokiem WSA z 15 listopada 2007 r. (sygn. akt I S.A./Gd 753/2007) podatnicy mają bowiem możliwość zaliczenia wydatków związanych z emisją akcji do kosztów uzyskania przychodu oraz do odliczenia VAT naliczonego. W wyroku tym WSA wskazał, że podniesienie kapitału zakładowego ma pośredni związek z osiąganym przez podatnika przychodem, ponieważ przychodami, z którymi wiążą się poniesione w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, nie są kwoty przekazane na ten kapitał, lecz przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej finansowanej tym kapitałem. Dodatkowo, w cytowanym wyroku WSA powołał się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a w szczególności na wyrok ETS z 26 maja 2005 r. w sprawie Kretztechnik AG przeciwko Finanzamt Linz (C-465/03) w celu uzasadnienia możliwości odliczenia całości podatku naliczonego od wydatków związanych z emisją akcji. Jak bowiem wskazał WSA, koszty uzyskanych świadczeń stanowią bowiem część kosztów ogólnych danej spółki, a w konsekwencji stanowią element cenotwórczy jej towarów, ponieważ świadczenia pozostają w bezpośrednim i ścisłym związku z działalnością gospodarczą.

Co należy podkreślić, w cytowanym wyroku WSA wypowiedział się za szerokim rozumieniem związku kosztu z przychodem, na co mogą powoływać się podatnicy w ewentualnych sporach z organami podatkowymi odnośnie do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ogólnych wydatków związanych z funkcjonowaniem spółki kapitałowej.


Tomasz Rysiak

prawnik z kancelarii Magnusson

(EM)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »